GeriEkonomi Demir Sabancı'dan 88 milyon dolarlık hisse satışı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Demir Sabancı'dan 88 milyon dolarlık hisse satışı

Sabancı ailesi fertlerinden Demir Sabancı dün İMKB'de 1 adeti 5,50 YTL'den önce 16 milyon adet, öğleden sonra da 5 milyon adet Hacı Ömer Sabancı Holding hissesi sattı. Böylece Demir Sabancı'ya ait 21.2 milyon adet hisse 116.6 milyon YTL karşılığı el değiştirdi.

Satılan hisselerin değeri yaklaşık 88 milyon dolar oldu. Dün her iki satış için de İMKB'ye ayrı ayrı açıklama gönderen Demir Sabancı, satışların Dündaş Ünlü Menkul Kıymetler A.Ş. aracılığı ile gerçekleştiğini ve ilk satışın 89,1 milyon YTL, ikinci satışın ise 27,5 milyon YTL tutarında olduğunu belirtti.

DÜNDAŞ ÜNLÜ'DE: Demir Sabancı daha önce şahsına ait ve Dündaş Ünlü Menkul Kıymetler nezdinde saklanmakta olan 15 milyar adet Sabancı Holding hissesi için yurtdışında yerleşik Bank Austria Creditanstalt AG lehine üç adet satın alma opsiyonu vermişti. İMKB'nin 21 Aralık tarihli bülteninde yer alan açıklamasında Demir Sabancı, opsiyonların 6, 12 ve 18 ay, miktarların ise beşer milyar hisseye kadar olduğunu, her üç opsiyonda da fiyatın 5,000 liradan az olmamak kaydıyla hesaplanacağını belirtmişti.

BEŞ YIL SÜRE: Öldürülen Özdemir Sabancı'nın oğlu olan Demir Sabancı, 74.05 trilyon lira nominal değerli Sabancı Holding hisselerini beş yıl süre içinde satabilmek için 11 Kasım'da da İMKB'ye başvurmuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle