GeriEkonomi Demir’den doğdu, Cıngıllı'ya amiral oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Demir’den doğdu, Cıngıllı'ya amiral oldu

Demirbank, 1953 yılında sermaye ağırlığı Kayserili Cıngıllıoğlu ailesinde olmak üzere demir tüccarlarının çoğunlukta olduğu 79 ortakla kuruldu. Banka faaliyetine, İstanbul-Galata'da başladı.

Cıngıllıoğlu Ailesi'nin ticari geçmişi 1919'da kurulan ‘‘Ömer Cıngıllıoğlu ve Mahdumları Company’’ adlı şirkete uzanıyor. Kayseri'den bağını hiç koparmayan aile, Ankara ve İstanbul'da demir ticaretine girdi. Cıngıllıoğlu Ailesi, 1926 yılında Türkiye'nin ilk özel elektrik şirketini kurdu. Şirketin kuruluş onayını da Atatürk verdi.

İstanbul'da Perşembe Pazarı'nda demir ticareti yapan Aile'den Nuri Cıngıllıoğlu 1953 yılında 79 ortakla Demirbank'ı kurmaya karar verdi. Nuri Cıngıllıoğlu, kuruluş öyküsünü şu cümlelerle özetliyordu:

‘‘Demircileri biraraya getirerek banka kurduk. Kimisi girdi, kimisi girmedi, kimisi vazgeçti. İster istemez ben kaldım.’’

Aktif büyüklükte en büyük 6'ıncı, özkaynak sıralamasında Türkiye'nin en büyük 5'inci özel bankası olan Demirbank'ın çoğunluk hissesi Cıngıllı Holding'e ait. Demirbank'ın yüzde 25'i ise halka açık. Cıngıllı Holding, Türkiye'de bankacılık, sigortacılık, leasing, faktoring gibi mali sektörler yanında enerji ve hava yolları ulaşımı alanında da faaliyet gösteriyor. Cıngıllı Holding bünyesinde yaklaşık 5 bin kişi çalışıyor.

Yurt genelinde 193 şubesi bulunan Demirbank, Cıngıllı Holding'in amiral gemisi konumundaydı.

Demirbank, hisseleri IMKB'nin yanısıra Münih ve Frankfurt borsaları ile ABD'de aynı anda işlem gören tek Türk bankası. Demirbank'ın ağında KKTC'de Girne, GaziMagosa, Lefkoşa, Bayreyn, Malta gibi yurtdışı noktalar da var. Demirbank'ın Uluslararası Finans Kurumu (IFC), EBRD gibi dünyanın önde gelen uluslararası finans kuruluşlarıyla da ortaklıkları bulunuyor. Romanya'daki RomLease ve Demirbank Romania SA, Kırgızistan'daki Demir Kyrgyz International Bank ve Kazakistan'daki Demir Kazakhstan Bank, Bulgaristan'daki Demirbank Bulgaria AD bunlar arasında yer alıyor. Demirbank'ın Türkiye Halk Bankası ile ortak kurduğu Hollanda merkezli bankası Demir Halk Bank'ın Hollanda'da dört, Belçika'da bir ve Almanya'da beş olmak üzere toplam on şubesi bulunuyor.

Demirbank'ın künyesi

Kuruluş tarihi:1953

Toplam aktifler:3.1 katrilyon TL.

Toplam krediler:1.2 katrilyon TL.

Toplam mevduat:2.4 katrilyon TL.

Toplam Özkaynak:230.7 trilyon TL.

Net dönem kárı:64.2 trilyon TL.

Şube sayısı:206

Müşteri sayısı:1 milyon

Çalışan sayısı:3.158

Ana hissedarları: Cıngıllı Holding, yüzde 25'i halka açık

Demirbank'ın bilanço rakamları 31.9.2000 itibariyle açıklanan rakamlardır.

DEMİRBANK'IN İŞTİRAKLERİ

Kayseri ve Elektrik Civarı A.Ş.

Demir Enerji A.Ş.

Demir Havayoları A.Ş.

Bank 2000 Off Shore Ltd.

Demir Halk Bank Nederland

Demir Kazakhstan Bank.

Demirbank (Romania) SA.

Demir Kyrgyz Int. Bank.

Demirbank Bulgaria AD.

UB Ulusal Bank T.A.Ş.

Demir Yatırım A.Ş.

Alfa Menkul Değerler A.Ş.

Demir Yatırım Ortaklığı A.Ş.

Ulusal Yatırım A.Ş.

Demir Finansal Kiralama A.Ş.

Dünya Leasing A.Ş.

Romlease SA.

Demir Factoring.

İlke Factoring.

Demir Hayat Sigorta A.Ş.

Demir Sigorta A.Ş.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle