GeriEkonomi Demir çelikte büyük ortaklık
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  22
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Demir çelikte büyük ortaklık

Demir çelikte büyük ortaklık
refid:14123807 ilişkili resim dosyası

Dünyanın en büyük çelik üreticisi ArcelorMittal ile Türk şirketi Dayen, Kuzey Irak'ta yaklaşık 130 milyon dolarlık bir yatırıma ortak olarak imza atıyor. Bu ortaklığın ilginç tarafı; ArcelorMittal'in Türkiye temsilcisinin Galatasaray'ın başkan adayı Adnan Öztürk, Dayen'in sahibinin de Öztürk'ün listesindeki Reşit Sinanlı olması.

Süleymaniye şehrinde yüzde 50-50 ortaklıkla kurulacak olan fabrikada yılda 250 bin metre inşaat demiri üretilecek.

Tesisin inşaatına 2010 yılının ikinci çeyreğinde başlanması planlanıyor. Üretim ise 2011 yılının son çeyreğinde başlayacak.

KİM BU DAYEN?

Çelik devi ArcelorMittal'in ortak olarak tercih ettiği Dayen Dış Ticaret, Chiquita muzlarının Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan ve Irak temsilcisi. Dayen'in Kuzey Irak'ta 12 yıldır faaliyette olan bir de beton santrali bulunuyor.

Geçtiğimiz günlerde Hürriyet'in Ekonomi Müdürü Vahap Munyar'ın yazdığına göre, Dayen'in sahibi Reşit Sinanlı, Süleymaniye’de bir demir-çelik yatırımı için nabız yoklerken, sektördeki dostlarına da danışmak istedi. Sinanlı, bu çerçevede adını son günlerde Galatasaray’ın başkanlığına aday olmasıyla duyuran Arcelor-Mittal’in Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika sorumlusu Adnan Öztürk’e de danıştı.

Öztürk, Sinanlı’ya sektörü, bölgedeki açıkları anlattıktan sonra, Arcelor-Mittal’in yatırımlarla ilgili yöneticileriyle bağlantı kurdu. Bu bağlantının ardından da ortaklık resmi olarak gerçekleşti.

ORTAKLIKTAKİ GALATASARAY BAĞLANTISI

Kuzey Irak'taki ortaklığın arkasında ilginç bir Galatasaray bağlantısı da bulunuyor. Adnan Öztürk, Galatasaray başkanlığı için Adnan Polat'ın rakibi. Reşit Sinanlı'nın ise iki sene önceki kongrede Adnan Polat'ın listesine girmesi söz konusuydu. Ancak Polat son anda Sinanlı'yı listeye almadı.

Reşit Sinanlı şimdi ise Adnan Öztürk'ün listesinden Galatasaray yönetimine aday.

KÖY AĞASI SİNANLI

Reşit Sinanlı'nın adı daha önce kamuoyuna çok ilginç bir şekilde gelmişti. Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Sinanlı köyünün sahibi.

Sinanlı'nın dışında yine Bismil'e bağlı Mirzabey, Akoba, Diktepe, Yukarı Sazlık köyleri ile Batman'ın İkiztepe köyünde de toprakları var.

Ancak Sinanlı'nın köylüler ile yaşadığı tartışmalar 2004 yılında medyada geniş yer bulmuştu. Sinanlı köyünün 400 sakini 2004 yılının Ağustos ayında ''Topraklarımızı hileyle elimizden aldı'' diyerek Reşit Ağa'nın evinin kapısına siyah çelenk koymuş ve İstanbul'a kadar gelerek protesto etmişti.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle