Dell ABD'nin 'en takdir edilen şirketi'

New York
23.02.2005 - 09:47 | Son Güncelleme:

ABD'de iş dünyasına hitap eden Fortune dergisinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği 'en takdir edilen Amerikan şirketleri' listesinde, bu yıl ilk sırada dünyanın önde gelen bilgisayar üreticisi Dell yer aldı.

Geçen yıl aynı listede birinci sırada yer alan dünyanın en büyük perakende mağazalar zinciri Wal-Mart'ı tahtından eden Dell'in geçen yıl 5. sırada yer almıştı.

Listenin ikinci sırasına sanayi devi General Electric yerleşirken, üçüncü sırada kahve dükkanları zinciri işleticisi Starbucks, dördüncü sıraya ise geçen yılın birincisi Wal-Mart yerleşti. ABD'nin en büyük hava taşımacılık şirketi olan Southwest Airlines ise listede beşinci oldu.

Fortune dergisinin listesinin, 10 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen bir anketle, 582 şirketin “yenilik, çalışanların yetenekleri, mali durum, yönetim kalitesi, şirket varlıklarının etkin kullanımı, sosyal sorumluluk, uzun dönemli yatırım, ürün ve hizmetlerin kalitesi” gibi sekiz kategoride gerçekleştirilen değerlendirilmesi sonucu yapıldığı ifade edildi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı