GeriEkonomi Değerli TL’ye en çok kötü spekülatör bozuldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Değerli TL’ye en çok kötü spekülatör bozuldu

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, kötü spekülatörlerin ‘TL değer kaybedecek’ düşüncesiyle pahalıdan döviz almaya devam ettiğini ve TL değer kazandığında ise istikrar programını ve uygulanan politikaları eleştirdiklerini bildirdi.

MERKEZ Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, kötü spekülatörlerin ‘nasıl olsa Türk Lirası değer kaybedecek’ düşüncesiyle varlıklarını dövizde tutmaya ve pahalıdan döviz almaya devam ettiklerini, Türk Lirası değer kazandıkça da istikrar programını ve uygulanan politikaları eleştirdiklerini söyledi.

KUR HEDEFİMİZ YOK:

Serdengeçti, İzmir’de düzenlenen Üçüncü Sermaye Piyasaları Arenası’nda yaptığı ‘Türev Piyasalar: Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’ konulu konuşmada, dalgalı kur rejimi uygulanmaya başlandığından bu yana döviz kurunun seviyesinin ekonomideki gelişmelerin, dışsal şokların, bekleyişlerin ve tüm bunlara bağlı risk primindeki dalgalanmaların sonucunda oluştuğunu, Merkez Bankası veya başka bir otoritenin döviz kurunun değerine ilişkin bir taahhüdü veya hedefi bulunmadığını vurguladı.

İKİ TÜR SPEKÜLATÖR:

Serdengeçti piyasada iki tür spekülatöre rastlandığını belirterek, şunları söyledi: ‘Bunlardan birincisi kötü spekülatör olarak nitelendirebileceğimiz fiyatlar yükseldiğinde daha da yükseleceğini düşünüp alım yapan ya da fiyatlar düştüğünde daha da düşeceği öngörüsüyle satım yapan gruptur. Bizde daha ziyade bu grup vardır. Bu grup enflasyonla mücadele sürecinde de eski alışkanlıkları çerçevesinde varlıklarını döviz cinsinden tutmuş, dolayısıyla nasıl olsa TL değer kaybedecek düşüncesiyle pahalıdan döviz almaya devam etmiş, hiç bir şekilde risk yönetim aracı kullanmamış ve dalgalı kur rejiminde piyasa koşulları altında TL değer kazandığında ise bu defa istikrar programını ve uygulanan politikaları eleştirmiştir.’

BİN YILLIK YOLCULUĞA ADIM:

Türkiye’de kurumların şeffaflaşması ve politikaların doğrudan topluma anlatılmasının belirsizliğin azalmasına katkı sağladığını, güvenilirliğin arttığını ve piyasalarda daha uzun vadeli işlem yapılabildiğini kaydeden Serdengeçti, şöyle konuştu: ‘Bu sağlanan makro ekonomik istikrar ve yapısal dönüşüm süreci sonunda bugün artık ekonomimizde sağlıklı bir ortamda risk yönetimi yapılmasına uygun zemin yaratılmıştır. VOB, bu sürecin en önemli halkası olacaktır. Bu sürecin gelişimi tüm ekonomi açısından önemlidir. Bunun kimi zaman zor, zaman alan, ancak kendini besleyen bir süreç olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Uzun sürse dahi türev piyasalar dünyada nasıl geliştiyse bizde de pekala gelişecektir. Bin yıllık bir yolculuk bile bir adımla başlar. İşte bu adım o adımdır. Ülkemiz risk yönetiminde yeni bir döneme girmiştir.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle