"Defol git zengin aptal"

Hürriyet Haber
10.09.2012 - 13:48 | Son Güncelleme:

Fransız Liberation gazetesi, ünlü Louis Vuitton markasının sahibi ülkenin en zengin adamı Bernard Arnault için "defol git zengin aptal" başlığı attı. Fransız medyasında bir süredir Arnault'un 'zenginlik vergisi'nden kurtulmak için Belçika vatandaşlığına başvurduğuna yönelik haberler yayınlanıyordu.

Arnault için en sert tepki Liberation'dan geldi. Fransa'nın en etkili gazetelerinden olan Liberation, Arnault için "defol git zengin aptal" başlığı attı.

Öte yandan Belçika vatandaşlığına başvurması büyük gürültü koparan Arnault’nun aslında çoktandır Belçika’ya yerleştiği de ortaya çıktı. Libre Belgique gazetesi, Arnault’nun 2011 yılının Kasım ayında oturumunu Belçika’ya aldırdığını yazdı.

Fransa'nın en zengin ismi olan Bernard Arnault, hakkında çıkan 'zenginlik vergisi ödememek için Belçika vatandaşlığına geçecek' haberlerini yalanlamıştı.
 
Arnault, çifte vatandaşlık hakkını kazandıktan sonra da Fransa’da vergi ödemeye devam edeceğini söylemiş ve "Bu derin ekonomik kriz karşısında ülkemizin, hepimizin yapacağı katkıya ihtiyacı var" demişti.

Defol git zengin aptal

SINIR YÜKSELEBİLİR

Seçimlerde, yıllık kazancı 1 milyon Euro’nun üzerinde olan Fransız vatandaşlarından yüzde 75 oranında gelir vergisin alınacağını söyleyen Francois Hollande’nin, yeni düzenlemenin ardından bu planı uygulamaya koyması bekleniyor. Ancak zenginlerin ülkeden kaçmasını istemeyen Fransız hükümeti, bu oranı aşağı çekmek için yeni bir düzenleme hazırlıyor. Hükümetin, 1 milyon Euro olan sınırı 2 milyon Euro’ya yükselteceği ve sermaye kazancını vergilendirmenin dışında tutması bekleniyor. Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici de cuma günü yaptığı açıklamada hükümetin ‘zengin vergisi’ uygulamasını kesinlikle uygulanacağını vurgulamıştı.

Zenginlik vergisi olarak bilinen bu verginin açıklanmasının ardından 63 yaşındaki milyarder Arnault gibi Belçika vatandaşı olmak için başvuran Fransız sayısı 47 bine ulaştı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı