GeriEkonomi Deepo’ya 200 milyon dolar yatırıyor, Dubai modeli kayak geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deepo’ya 200 milyon dolar yatırıyor, Dubai modeli kayak geliyor

Deepo’ya 200 milyon dolar yatırıyor, Dubai modeli kayak geliyor
refid:12311049 ilişkili resim dosyası

İstanbul’daki ilk alışveriş merkezi (AVM) projesine Haramidere’de Deepo İstanbul ile imza atan Torunlar GYO, 200 milyon dolar yatırdığı projede bir örneği Dubai’de bulunan Snow Park’a da yer veriyor. Türkiye’nin en büyük 4 AVM’si arasına girecek Deepo İstanbul, normal mağazaların yanı sıra sezon sonu mağazalara yer verecek hibrit bir proje olacak.

BURSA’da Zafer Plaza ve Korupark, Ankara’da Ankamall, Antalya’da Deepo Outlet ve Marmaris’te Netsel Marina ile alışveriş merkezi (AVM) alanında 10 yıldır faaliyet gösteren Torunlar Grubu, İstanbul’daki ilk AVM projesini Haramidere’de gerçekleştiriyor. Torunlar GYO, yüzde 70’i tamamlanan ve mayıs 2010’da açılması planlanan Deepo İstanbul için 200 milyon dolar ile grubun bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük yatırımı yapıyor. Bir örneği Dubai’de bulunan yapay kayak pistine sahip 3 bin metrekare büyüklüğünde Snow Park, projediki en büyük farklılık olarak dikkat çekiyor. Snow Park’ın sadece inşaat maliyeti 3 milyon doları aşıyor.

Farklı yatırım profili

Deepo İstanbul’un AVM piyasasında bir milat olacağını, bundan sonra daha farklı yatırım profili görüleceğini belirten Torunlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, projedeki farklılıkları şöyle sıraladı: “Yaşama dair pek çok şey barındıran AVM’de Snow Park dışında, 3 bin 500 metrekare büyüklükte tematik eğlence merkezi olacak. Bin metrekaresi açık 3 bin metrekarelik botanik konseptli Garden Center bulunacak. 12 sinema solunlu ve 2 bin koltuklu sinema, bowling salonu, Marmara Denizi manzaralı fitness, yüzme havuzu bulunan spor ve spa center, görsel sanatlar merkezi.”

Hibrit AVM konsepti

235 bin metrekare inşaat alanı, 87 bin metrekare kiralanabilir alan, 180 mağaza ile Deepo İstanbul tamamlandığında Türkiye’nin en büyük ilk 4 projesi arasına girecek. Aziz Torun, sezon ürünlerinin satıldığı ‘inlet’ mağazaların yanı sıra sezon sonu ve indirim ürünlerinin satıldığı ‘outlet’ mağazaları Deepo İstanbul’da bir araya getirerek hibrit (melez) bir konsept yarattıklarını söyledi.

Farklılıkla öne çıkacak

Ünlüler caddesi ismini verdiği açık alışveriş ve eğlence sokağının açık mekanlara duyulan özlemi gidereceğini belirten Torun, yaptıkları yeniliklerle ayrışacaklarını söyledi. İstanbul’da çok sayıda AVM projesi bulunan bir bölgede neden yatırım yaptıklarını Aziz Torun “Daracık koridorlar, alçak tavanlar ile sadece tek bir çatı altında dükkanların yan yana gelmesi AVM yaratmaz. Böyle bakınca Beylikdüzü civarında gerçek anlamda AVM sayılabilecek bir Migros var” sözleriyle açıkladı. Torun, AVM’lerin sosyal alan olarak toplumu eğitici, geliştirici özellikleri de bulunduğunu, AVM’lerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için önemli özellikler barındırması gerektiğini  belirtti.

2012 sonuna kadar 1 milyar dolarlık yatırım planlıyor

AZİZ Torun, Torunlar GYO’nun toplam 330 bin metrekare kapalı alan, 141 bin metrekare kiralanabilir alan, 81 bin metrekare satılabilir alan ve 1 milyar 250 milyon dolar portföy büyüklüğüyle sektörün öncü ve yenilikçi kuruluşlarından biri olduğunu söyledi. Krize rağmen yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerini vurgulayan Aziz Torun, “2012 yılı sonuna kadar 1 milyar doların üzerinde yatırım yaparak, portföy büyüklüğümüzü 1.3 milyon metrekare kapalı alana, 520 bin metrekare kiralanabilir alana ve 87 bin metrekare satılabilir alana yükseltmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Torunlar GYO’nun geliştireceği projelerden bazıları Mall of İstanbul, Garden Tower, İzmir Bayraklı.

Halka açılmak onlarla ortak olmak istiyoruz

2012 sonuna kadar planladıkları yatırımları gerçekleştirerek 2.3 milyar dolalık portföy büyüklüğüne ulaşacaklarını belirten Aziz Torun, “Bu süreç içerisinde uygun bulduğumuz bir dönemde halka açılmayı planlıyoruz. 50 yıllık birikimimizle halka açılacağız. Halka açılmak, onlarla ortak olmak istiyoruz” dedi.

1500 kişiye iş kapısı açılacak

Deepo İstanbul ilk halkada 3.5, ikinci halkada ise 7 milyon kişiye hitap edecek.
İnşaat alanı 235 bin metrekare.
Kiralanabilir alan 87 bin metrekare.
Mağaza sayısı 180.
Başlangıçta 1500 kişiye istihdam sağlanacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle