Dedikoducular bu kez interneti kullandı, borsa yüzde 9.8 düştü

Hürriyet Haber
08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dün, banka ve finans çevrelerine gönderilen bir e-posta, iki günde sağlanan yüzde 42'lik kazancı realize etmek için tetikte bekleyen yatırımcıları panikletti. Dün 1023 puan gerileyen borsadaki değer kaybı yüzde 9.8 oldu.

Borsada panik yeniden hortladı. Önceki gün ortaya çıkan ve finans piyasasına yönelik çok sayıda adrese gönderilen bir e-postanın borsada dün öğle saatlerinde duyulması tedirginliği ateşleledi ve yüzde 9.85 oranında gerilemeye neden oldu. Önceki akşam internet üzerinden gönderilen mesajda, yine bazı bankaların zor durumda oldukları iddiaları vardı. Söz konusu e-mail'de özetle, 17 Kasım'da başlayan ve 6 Aralık kararlarıyla kesintiye uğratılan nakit para krizinin en başından itibaren nasıl oluşturulduğu anlatılıyor ve bazı bankaların hala zor durumda olduğu ileri sürülüyordu. Başka tedirginliklerle birleşen bu iddia İMKB'yi 1023 puan geriletip 9 bin 367 puana indirdi.

Bankalarla ilgili söylentilerin sona erdirilememesi, Türk Telekom ile THY'nin özelleştirmelerinde sorun çıkacağı beklentisi ve iki günde elde edilen yüzde 42'lik primin etkisiyle birleşip borsada satışlara neden oldu. İMKB-100 önceki güne oranla yüzde 9.85 gerileyip 9 bin 367 puandan kapandı. Dün öğle saatlerinden itibaren üst üste yayılan söylentilerin, özelleştirme kararnamesinin imzalanmamasıyla birleştirilmesiyle kamu kağıtlarında başlayan satışlar, bütün pisayaya yayıldı. Bu nedenle ilk seansın alıcılı başlamasına rağmen İMKB 10 bin puanın üzerinde tutunamayıp bir gün aradan sonra yeniden 9 binli puanlara döndü.

Para piyasalarındaki aşırı dalgalanma, IMF ve Dünya Bankası'ndan geleceği açıklanan destek ve Demirbank'ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devrolunması sonrasında ortadan kalktı. Son haftalara göre ciddi şekilde gerileyen gecelik faizler ve bono oranlarının yıllık bazdaki ortalamalarının üzerinde seyretmesi ise piyasadaki yılsonu nakit sıkışıklığından kaynaklandı.

Neden düştü?

Bankalarla ilgili söylentiler bu kez internette e-posta ile gündeme geldi.

Adalet Bakanı Prof. Hikmet Sami Türk'ün istifa edeceğini söylemesi, hükümet krizi korkusunu doğurdu.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Telekom özelleştirmesiyle ilgili imzayı henüz atmadı.

Hükütemin talebini kabul eden dört bankanın toplam 1 milyar dolarlık fon oluşturup piyasaya likidite sağlayacağını açıklaması, daha önce piyasaya sızıp yanlış anlaşıldı.

Para piyasalarındaki krizin sanayi kuruluşlarını etkileyeceği ortaya çıktığından, bu şirketlerinhisselerin satışlar arttı.

İki günde yüzde 42 yükselen borsa kár satışı isteği doğurdu.

FAİZLER GERİLEDİ

Dün en aktif tahvil olan 20 Haziran 2001'de ortalama oran 1.1 puan düşüp, yüzde 67.92 oldu. Bu tahvilin dünkü ortalama oranı yüzde 69.05 düzeyindeydi. İnterbank'ta ise gecelik oranlar gün içinde yüzde 80 ile 170 arasında hareket etti. İnterbank'taki gecelik ortalama oran yüzde 119.93'e geriledi. Bu piyasada önceki gün ortalama kapanış oranı yüzde 182.67 olmuştu. Önceki gün yüzde 213.21 olan ortalama gecelik repo oranı dün yüzde 179.28'den kapandı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı