Davutoğlu: AB’nin Geri Kabul Anlaşması bizi tatmin edemez

Hürriyet Haber
27.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Geri Kabul Anlaşması’na ilişkin, “Dün AB İçişleri ve Adalet Konseyi’nin aldığı karar bizi tatmin etmekten çok uzaktır.

Bu kararda, sadece vize diyaloğu başlaması öngörülüyor. Biz vize muafiyeti hedefini gözetecek şekilde bir diyalog istiyoruz. Diğer ülkelere ne yapıldıysa onu istiyoruz. Ne fazlası ne eksiğini kabul etmemiz mümkün” dedi.
Açık dille anlattık
Davutoğlu, Irak’tan gelen barış girişimiyle toplantısında sonra bir gazetecinin “Geri Kabul Anlaşması ile ilgili açıklamalarınız olmuştu. Son durum nedir?” sorusu üzerine, uzun zamandır Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında bu konularla ilgili görüşmelerin sürdüğünü söyledi.
Davutoğlu, ilk olarak 2009’da dönem başkanı İsveç’in Dışişleri Bakanı Carl Bildt ve o dönem Genişlemeden Sorumlu Komiser Olli Rehn’in, çok açık bir şekilde vize muafiyeti konusunda resmi talepte bulunduğunu anımsatttı.
Farklı muamele olmaz
Davutoğlu, şöyle konuştu: “O günden bugüne bize, vize muafiyeti görüşmelerinin başlaması için neler yapılması gerekiyorsa söylenmesini rica ettik. Söylenen hususlar yerine getirildi. Son olarak Geri Kabul Anlaşması da hazır hale getirildi. Bizim çok açık olarak ülkesel tutumumuz var. Diğer ülkelere yapıldığı gibi Geri Kabul Anlaşması ile vize muafiyetini içerecek ve nihai hedefi o olacak şekilde bir görüşmenin başlamasıydı. Dün AB İçişleri ve Adalet Konseyi’nin aldığı karar, bizi tatmin etmekten çok uzaktır. Bu kararda sadece vize diyaloğu başlaması öngörülüyor. Biz vize muafiyeti hedefini gözetecek şekilde bir diyalog istiyoruz. Diğer ülkelere ne yapıldıysa onu istiyoruz. Ümit ederiz ki artık AB, uyguladığı bu çifte standarttan, Türkiye’ye dönük bu tek taraflı yaklaşımlardan uzaklaşır.”
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı