GeriEkonomi Davos’ta Brezilya'ya ‘dolara geç kurtul' önerisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Davos’ta Brezilya'ya ‘dolara geç kurtul' önerisi

Global ekonomik krizin masaya yatırıldığı Davos'ta Arjantin'in ardından Brezilya için de ‘‘Kendi paranı bırak, dolara geç kurtul'' önerisi ortaya atıldı.

29'uncu Dünya Ekonomik Forumu'nun ikinci gününde Rusya krizi masaya yatırılırken, Brezilya'ya ‘‘Dolara geç'' önerisi yapıldı.

Arjantin'in Güney Amerika krizinin etkilerini azaltmak amacıyla ulusal para birimi ‘Peso'nun yerine doları benimsemeyi tartıştığı sırada Brezilya'nın da aynı yolu seçmesini öneren kişi, Arjantin eski Maliye Bakanı Domingo Felipe Cavallo oldu.

1991-1996 yılları arasında Ekonomi Bakanlığı görevini üstlenen Cavallo, ‘‘Brezilya'da şu anda bir çılgınlık yaşanıyor. Brezilyalılar ve yabancılar dolar alıp bunu ülke dışına kaçırıyorlar. Oysa para birimi dolar olduğu taktirde para kaçmaz, faizler de dolar üzerinden olur'' diye konuştu.

Davos'ta Brezilya krizini ele alan ekonomistlere göre Brezilya'nın ilk yapacağı şey büyümeyi ve sanayi yatırımlarını teşvik etmek amacıyla acilen faiz oranlarını düşürmek.

Geçtiğimiz hafta ‘‘Asya Rusya ve Brezilya'dan sonra, kriz ABD'yi de vurabilir.'' diyen spekülatör George Soros'a yanıt ABD Hazine Bakan Yardımcısı Lawrence H. Summers'tan geldi.

Summers, Almanya Ekonomi Bakanı Oskar Lafontaine, Fransa Ekonomi Bakanı Dominique Strauss-Kahn'ın da katıldığı ‘‘Dünya ekonomisine bakış'' panelinde ‘‘Amerikan ekonomisi her şoka karşılık verebilecek güçtedir'' dedi. Ancak Summers, Amerikan ekonomisinin dünya ekonomisinin lokomotifi olmasına rağmen, Avrupa'nın da güçlü bir büyümeyle kendilerine destek olmaları gerektiğini söyledi.

PATRONLAR İYİMSER

Bu arada, Davos'ta açıklanan bir anket, dünya çapında büyük şirketlerin tepe yöneticilerinin ekonomik krize rağmen yüzde 80'den çoğunun şirket büyümelerinin devam edeceği konusunda iyimser olduklarını ortaya koydu.

Price Waterhouse Şirketi tarafından yapılan ankete göre global ekonomik krizinden en çok etkilenen Asya'da bile tepe yöneticilerin yaklaşık yüzde 70'i iyimserliğini koruyor. Yöneticiler yeni dönemde elektronik ticaretin önem kazanacağını bu nedenle bu sahaya öncelik verilmesi görüşündeler.

Price Waterhous Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanı James. J. Schiro, ‘İnternet gibi yeni teknolojiler sayesinde ticaret kendine yeni bir yol buluyor' dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle