GeriEkonomi Danıştay: Türkbank'ı kapatın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Danıştay: Türkbank'ı kapatın

Danıştay 10'uncu Dairesi, Türkbank Yardımlaşma Vakfı tarafından yapılan ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun Türkbank'ın tasfiyesini öngören kararının yürütmesinin durdurulması isteyen başvuruyu reddetti.

Danıtay 10'uncu Dairesi, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) 1 Temmuz 2001'den itibaren Türk Ticaret Bankası A.Ş'nin (Türkbank) bankacılık işlemleri yapma, mevduat kabul etme izninin kaldırılması ve bankanın tasfiyesini öngören kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddetti. Danıştay 10'uncu Dairesi, Türkbank Yardımlaşma Sandığı Vakfı'nın, BDDK'nın söz konusu kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı davayı görüştü.

Danıştay 10'uncu Dairesi, BDDK'nın 21 Haziran 2001 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddetti.

Danıştay 10'uncu Dairesi'nin verdiği karara Türkbank Yardımlaşma Sandığı Vakfı'nın itiraz hakkı bulunuyor. Bu itirazı, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu karara bağlayacak.

Danıştay 10'uncu Dairesi, daha önce 28 Haziran'da davayı görüşmüş ve ‘‘idarenin savunması alınıp, yeniden bir karar verilinceye kadar’’ BDDK'nın sözkonusu kararının yürütmesini durdurmuştu.

BDDK, 21 Haziran 2001 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla Türkbank'ın 1 Temmuz 2001'den itibaren bankacılık işlemi yapma ve mevduat kabul etme iznini kaldırmıştı. Aynı kararda, bankanın tasfiyesi için de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu yetkili kılınmıştı.

BU İŞ BİTMEDİ

Türkbank Munzam Sosyal Güvenlik, Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı Başkanı Celal Balabanlı, Türkbank'ın tasfiyesine ilişkin Danıştay 10'uncu Dairesi'nin kararına karşı Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu'na 7 gün içinde başvuracaklarını bildirdi.

Kararın 3'e 2 oyla alındığını belirten Balabanlı, konunun kendileri açısından henüz sonuçlanmadığını söyledi.

Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu'na 7 gün içinde müracaat edeceklerini belirten Celal Balabanlı, şunları kaydetti:

‘‘Zaten biz Fon bankası değiliz. Fon'un el koyduğu banka değiliz. El koysaydı şu an bankanın yüzde 6 hissesine sahip olmazdık. IMF'ye de yanlış bilgi vermişler, Fon'da olmayan bir bankayla ilgili Niyet Mektubu'nda tasfiye taahütünde bulunmuş oluyorlar, bu bir skandaldır. Niyet Mektubu'ndan çıkarılması için başvuru yapacağız. Ayrıca Fon'a alındığımıza dair hiçbir kanun maddesi yok, hiçbir hukuki gerekçeleri yok. Hatırlarsanız, 1997 yılında Fon'a girdik ama sonra çıktık ve Fon'dan çıktığımıza dair Hazine yazı da vermişti. Ondan sonra da tekrar Fon'a alınmadık.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle