GeriEkonomi Danıştay, nükleere iki fren koydu Bakan, ‘İptal için erken’ dedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Danıştay, nükleere iki fren koydu Bakan, ‘İptal için erken’ dedi

Danıştay, nükleere iki fren koydu Bakan, ‘İptal için erken’ dedi
refid:12913733 ilişkili resim dosyası

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Nükleer Santral İhalesi Yönetmeliğinin 5’inci ve 10’uncu maddeleri için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Kurul, Danıştay 13’üncü Dairesi tarafından yönetmeliğin 7’nci maddesi için daha önce verilen yürütmenin durdurulması kararını da yerinde buldu. Bu gelişme üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız “Danıştay’ın yönetmelikte yürürlüğü durdurmasına ilişkin gerekçeli kararı gelmedi. Danıştay’ın kararının ardından ihalenin iptal edildiğini söylemek için erken” dedi. Yıldız, kararın ardından hukukçularla değerlendirmelerin halen devam ettiğini ifade ederek, “Değerlendirmeler devam ediyor. Hukuken inceliyoruz. Nükleer santral yapımı konusunda kararlılığımız var.  ‘İhale iptal olmuştur’ diyemem” diye konuştu Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı Mehmet Soğancı ise TMMOB’nin “Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin Kanun Kapsamında Yapılacak Yarışma ve Sözleşmeye İlişkin Usul ve Esaslar ile Teşvikler Hakkında Yönetmelik”in iptali için dava açtığını, Danıştay 13’üncü Dairesinin söz konusu dava çerçevesinde Yönetmeliğin 7’nci  maddesinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdiğini ve diğer maddeleri yönünden yürütmenin durdurulması talebinin reddedildiğini hatırlattı ve “Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna itiraz ettik, Kurul itirazımızı kabul etti” dedi.
İhale geçersizdir
Mehmet Soğancı görüşlerini şöyle özetledi: “Danıştay kararıyla yürütmesi durdurulan maddeler, nükleer santral ihalesini geçersiz konuma koymuştur. ‘Yer tahsisi’ başlıklı maddenin ve teklifte sunulan birim satış fiyatına ilişkin esasları belirleyen maddenin yürütmesinin durdurulması ile ihalenin temeli ortadan kalkmıştır. Kurul, Danıştay 13’üncü Dairesinin yönetmeliğin ‘yarışmaya katılacaklarda aranacak şartlar’ başlıklı 7’nci maddesindeki yarışmaya teklif verenlerin nükleer santral işletmeciliği deneyimi olan şirketlerle ‘anlaşma yapılacağına dair niyet mektuplarının bulunması’, süpervizörlük anlaşması yapılmasına yönelik olarak da ‘veya anlaşma yapılacağına dair niyet mektuplarının bulunması’ yönündeki ibarelerin yürütmesini durdurmasını da yerinde bulmuştur. Kurul, tekliflerin usul ve esaslarını belirleyen, yönetmeliğin 10’uncu maddesinin yürütmesinin durdurulmasını da, birim satış fiyatlarına ‘ulusal radyoaktif atık hesabı ve işletmeden çıkarma hesapları katkı paylarını da dahil edilmesinin 5710 sayılı nükleer santral kurulumuna ilişkin yasaya aykırı olduğuna dayandırmıştır.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle