GeriEkonomi Danimarka'ya 1 milyar dolarlık hazırgiyim ihracat hedefi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Danimarka'ya 1 milyar dolarlık hazırgiyim ihracat hedefi

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Eskinazi, Danimarka’ya 2004 yılında gerçekleştirilen 341 milyon dolarlık hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatını 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Eskinazi, Danimarka’ya 2004 yılında gerçekleştirilen 341 milyon dolarlık hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatını 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın patronajı ve Ege İhracatçı Birlikleri’nin organizasyonunda 11-12 Ekim 2005 tarihleri arasında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta hazırgiyim ve konfeksiyon sektöründen 28 firmanın katılımıyla "Turkish Fashion Break Copenhag" adı altında marka ticaret heyeti organizasyonu gerçekleştirildi.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Eskinazi, düzenlediği basın toplantısında, Marka Ticaret Heyeti organizasyonunu başarılı bir şekilde tamamladıklarını belirterek Türkiye genelinden seçilmiş 28 markalı üretim gerçekleştiren ihracatçı firmanın katıldığı organizasyonu, 2 gün içerisinde 168 firmadan 252 temsilcinin ziyaret ettiğini ve bunun rekor olarak nitelendirilebileceğini söyledi.

Eskinazi, "Danimarka’ya olan hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatımız, 2004 yılı itibariyle 340.7 milyon dolardır. Bu organizasyon sonrasında gerçekleştirilmesi muhtemel iş bağlantıları sonucunda bu rakamın önümüzdeki yıllarda 1 milyar dolara ulaşması beklenmektedir" dedi. Ticaret heyeti organizasyonu ile sadece Danimarka değil, İsveç ve Finlandiya gibi ülkelerde yerleşik perakendeciler, mağaza zincirleri, acentalar ve ithalatçılara ulaşmayı hedeflediklerini de kaydetti. "Turkish Fashion Break Copenhag" organizasyonunun gerek sunulan ürünlerin kalitesi, gerekse tanıtım konsepti açısından büyük beğeni topladığını ifade eden Eskinazi, "Bu organizasyonla Çin ve Hindistan gibi ülkelerin fason üretimleri ile yoğun olarak yer aldığı Danimarka pazarında; ülkemizin yüksek kaliteli marka üreticisi kimliğini ortaya çıkarmak adına önemli bir fırsat yakalanmıştır" diye konuştu.

Söz konusu organizasyon için Danimarka Ticaret Odası ile işbirliği yaptıklarını ve Danimarka pazarına yönelik bu tür organizasyonların sürekli yapılması kararını aldıklarını söyleyen Eskinazi, Danimarka pazarında Türkiye’nin hazırgiyimde markalı ürün üreten ülke imajının yerleştirilebilmesi için önemli bir adım olan bu organizasyonun gelecek dönemlerde de tekrarının önemine işaret etti. Eskinazi, organizasyonun aynı konsept altında Danimarka ve diğer hedef pazarlara yönelik olarak düzenlenmesine devam edilmesinin sektöre büyük yarar sağlayacağını savundu.

YENİ HEDEF YUNANİSTAN

Turkish Fashion Break organizasyonlarının yaklaşık 10 yıldan beri Ege İhracatçı Birlikleri tarafından yapıldığını belirten Eskinazi, Danimarka’daki organizasyonun Dış Ticaret Müsteşarlığı ile ortaklaşa marka ticaret heyeti organizasyonuna dönüştürüldüğünü ve bütçesinin ortaklaşa üstlenildiğini söyledi. Bütçenin DTM ile ortaklaşa karşılanmasının bu tür organizasyonların sayısı artırabileceğine dikkat çeken Eskinazi, 2006 yılı şubat ayında Yunanistan’ın başkenti Atina’da bir Marka Ticaret Heyeti Organizasyonu gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.
Eskinazi, gazetecilerin soruları üzerine, hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünün geleceğini parlak olarak nitelendirdi. Eskinazi, 2005 yılında ihracatın bir nebze durgunlaşacağını, 2006 yılında hafif ivme kazanacağını ve 2007 yılından itibaren ciddi artışlar olacağını öngördüklerini kaydetti. Eskinazi, ağustos ve eylül aylarında da sektörün ihracatta ciddi artışlar sağladığını kaydetti.
(ANKARA/ANKA)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle