GeriEkonomi Danimarka kırmızı ete ek vergi koymayı tartışıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Danimarka kırmızı ete ek vergi koymayı tartışıyor

Danimarka kırmızı ete ek vergi koymayı tartışıyor

Danimarka kırmızı et tüketimine özel vergi koymaya hazırlanıyor. Ülke küresel ısınmayı tetiklediği gerekçesiyle kırmızı et tüketimini kısıtlamak için böyle bir yola gidebilir.

Danimarka küresel ısınmayı engellemek için kırmızı et fiyatlarına vergi koyacak. Independent’ın haberine göre Danimarka Etik Komitesi isimli hükümete bağlı bir düşünce kuruluşu dünyadaki dana ve sığır popülasyonunun sera gazı emisyonunun yüzde 10’unu tek başına yaptığını ifade ederek danaları küresel ısınmanın baş düşmanlarından biri olarak gösterdi.

Kuruluş yaptığı açıklamada kırmızı etin üretimindeki süreçle birlikte sera gazı üretiminin yüzde 30’lara kadar çıkabildiğini belirtirken , “Danimarka usulü yaşam şekli küresel ısınmaya yardımcı oluyor. Eger böyle yaşamaya devam edersek bizim için hiç iyi olmayacak” ifadelerini kullanarak kırmızı etten yüksek vergi alınması önerilerini savundu.

Kuruluş yaptığı açıklamada kırmızı et fiyatlarının pahalanması durumunda Danimarkalıların daha az tüketim yapacağını da belirterek bunun sağlıklı bir yaşam için de önemli olduğunun altını çizdi.

Danimarka’da 1 kilogram kırmızı et ortalama 80 krona (Yaklaşık 32 TL) satılıyor.

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle