GeriEkonomi Dampingli kumaş savaşı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dampingli kumaş savaşı

Tekstilciler, başta Güney Kore olmak üzere Uzak Doğu'dan gelen ucuz tekstil ürünlerine karşı ‘‘damping’’ savaşı başlattı. Adana, Bursa ve İstanbul'daki tekstil üreticileri Dış Ticaret Müsteşarlığı nezdinde özellikle Güney Kore'den ithal edilen kumaşlar için antidamping soruşturması başvurusunda bulunma kararı aldı.

İstanbul Tekstil Hammadde İhracatçı Birlikleri Başkanı Oğuz Satıcı yurt genelinde başlayan bu eylemi desteklediklerini belirterek, ‘‘Bizi Güney Kore'den gelen bitmiş mal, yani kumaş bitirdi’’ dedi. Satıcı, Güney Kore İhracatçı Birlikleri'ni de Türkiye'ye davet ettiklerini açıkladı.

ÜÇ AY ZOR DAYANIRIZ

Satıcı, hükümeti de ulusal tekstil politikası belirlemeye çağırarak, şöyle konuştu:

Hazır giyimciler haksız rekabete karşıyız diyorlar. Gelsinler haksız rekabete karşı beraber mücadele edelim. Güney Kore başta olmak üzere, Çin, Tayvan'dan ithalat yapılıyor. Geçen yıl itibariyle resmi rakamlarla 1.5 milyar dolarlık resmi tekstil ithalatı yapılmış. İllegal yollarla yapılan ithalat ise yaklaşık 2.5 milyar dolar. Tekstil sektörü 20 milyar dolar üretim kapasitesine, 7.5 milyar dolarlık ihracata sahip.

Hükümetten tekstil sektörü için alınacak önlemleri koordine etmek üzere bir Devlet Bakanı'nı görevlendirmesini istiyoruz.

Narin: Lokantacı yemek vermiyor

TÜRKİYE Tekstil İşverenleri Sendikası Başkanı Halit Narin, dampingli ithalat ve finans problemi yüzünden zor duruma düşen tekstil sektörüne neredeyse lokantacıların bile yemek vermediğini söyledi. Bursa, Antep, Maraş illirinden gelen tekstilci ve dokumacılarla ortak bir basın toplantısı düzenleyen Narin, ‘‘Tekstil sektöründe 1 milyon, genelde de 5 milyon insan işsiz kaldı. Bu insanları işe döndürecek önlemleri bekliyoruz. Yoksa Anıtkabir'e gidip artık biz bu işi yapamıyoruz demek zorunda kalacağız’’ dedi.

Narin, tekstil sektörünün sanayicisi ve işçisi ölmekten beter duruma geldiğini savunarak bunun nedeninin kontrolsüz ithalat olduğunu belirtti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle