GeriEkonomi Dalgayla duran otomobil satışına Formula 1 dopingi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dalgayla duran otomobil satışına Formula 1 dopingi

Dalgayla duran otomobil satışına Formula 1 dopingi
refid:4981275 ilişkili resim dosyası

Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmanın etkisiyle haziran ve temmuz ayında darbe yiyen otomotiv sektöründe özellikle otomobil satışları Formula 1’in yarattığı havayla canlandı. Formula 1’le otomotiv sektörünün son birkaç gündür gündemde olması, şirketlerin kampanyalarıyla birleşince ağustos ayında satışların yüzde 35’e varan artışa ulaşacağı beklentisi yarattı.

DÖVİZ kurlarında yaşanan dalgalanmayla birlikte temmuz ayında dibe vuran otomotiv satışları, özellikle son bir haftadır Formula 1’in de etkisiyle artışa geçti. Formula 1 haberlerinin otomobili gündemde tutması ve firmaların düzenledikleri kampanyalar ile ağustos ayında pazarın temmuza göre önemli ölçüde hareketlendiği belirtiliyor. Temmuz ayında ekonomideki dalgalanmaya bağlı olarak 37 bin 246 adede düşen toplam satışların, ağustos ayını 45-50 bin adet civarında kapatması bekleniyor. Bu da yüzde 20-35 artış anlamına geliyor.

TEMMUZDA DİBE VURDU:

Mayıs ve haziran aylarında döviz kurunda yaşanan artışın, otomotiv sektöründe fiyatlara zam olarak yansımasının satışlara etkisi temmuz ayında net olarak ortaya çıktı. Zam endişesiyle birlikte talebin mayıs ayına kayması ve araya yaz tatilinin girmesiyle temmuz ayında binek ve hatif ticari araç satışları, hazirana göre yüzde 31, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ise yüzde 39.4 düşüş kaydetti. Toplam pazarda son 3 yılın en düşük temmuz ayı yaşanırken, 2006 yılı binek ve hafif ticari araç toplam pazarı 362 bin 780 adet satışla, 366 bin 291 adet olan 2005 yılı toplam pazarına göre yüzde 1 düşüş gösterdi. Ağustos ayıyla birlikte dolar 1.44-1.48 YTL arasında istikrar kazanınca, kredi faizleri de düştü. Böylece otomotiv firmaları özellikle 2006 modellere yönelik kampanya yarışına girdi. Kredi faizlerini sıfırlayandan, 6 ay ötelemeli ödeme sunanlara kadar sektörde bir çok firma temmuzda dibe vuran satışları yükseltmek için düğmeye bastı. Özellikle 2006 model araçlara yönelik yapılan kampanyalarla satışlar temmuza göre artış kaydederken, son bir haftadır Formula 1’in de etkisiyle bu artış hızlandı.

OTOMOBİLİ GÜNDEMDE TUTUYOR:

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Tarık Taşar, özellikle son 3-4 gündür satışlarda önemli bir artış yaşandığını belirterek, "Bunun en önemli sebebi Formula 1. Pazar günü İstanbul Park’ta yapılacak Formula 1 yarışıyla ilgili medyada çıkan haberler otomobili gündeme getiriyor. Bu da tüketicileri alıma yönlendiriyor" dedi. Formula 1’in dışında firmaların düzenledikleri kampanyaların da satışlara önemli katkı sağladığını söyleyen Taşar, "Sektörde beklenti ağustos ayının toplamda yaklaşık 50 bin adetle kapanması şeklinde. Benim düşüncem temmuzda dibe vuran satışlar ağustos ayında 45 bin adetle kapatır. Bu rakam geçtiğimiz yıla göre gene düşük ama yeniden satışların yükselişe geçtiğini gösteriyor" diye konuştu.

F1 SATIN ALMAYI TETİKLİYOR:

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar da, Formula 1’in satışlara önemli etkisi olduğunu belirterek, "Formula 1’in içinde otomobil markalarının isimleri geçiyor. Bu da tüketicilerde satınalma arzusu uyandırıyor. Markalar Formula 1’le teknolojilerini ve geldikleri noktayı sergileyerek satınalmayı tetikliyor" diye konuştu. Ağustos ayında otomotiv pazarının temmuza göre daha iyi gittiğini söyleyen Aybar, şunları söyledi: "Çeşitli kampanyalarla satışlarda etkili oluyor. Geçtiğimiz yıla göre satışlar hálá düşük ama ağustos ayı piyasaların normale döndüğünü gösteriyor. Ben ümitsiz değilim. 2006 yılında pazarın 600 bin seviyelerinde kapatmasını bekliyorum. Ağustos ayında ise satışlar 40 binin üzerine çıkacaktır."

BELİRSİZLİK ORTADAN KALKTI:

Hyundai Assan Genel Müdürü Kurthan Tarakçıoğlu ise Formula 1’den çok 2006 model araçlara yönelik düzenlenen kampanyaların satışlarda etkili olduğunu belirtti. Tarakçıoğlu, "Ağustos ayında kurlar biraz oturdu. Zamlar çekildi ve kampanyalar başladı. Ancak ağustosta satışlar temmuza göre artsada yinede geçtiğimiz 3-4 ay önceye göre yinede çok düşük. Ama hiç olmazsa belirsizlik ortadan kalktı" diye konuştu.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle