GeriEkonomi Dalgalı kuru sürdürmeniz gerekiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dalgalı kuru sürdürmeniz gerekiyor

Dalgalı kuru sürdürmeniz gerekiyor
refid:3993264 ilişkili resim dosyası

Dalgalı kurun, sabit kura göre çok daha etkili ve sürdürülmesi gereken bir sistem olduğunu söyleyen Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, "Dalgalı kur, son 5 yılda Türkiye için birçok fayda sağladı. Bunların başında düşük faiz oranları ve düşük enflasyon geliyor. Kur aşırı değerlenmeyi getirdi, bu konuda bir şeyler yapılabilir. Ama bu Türkiye’yi geçmişte yaşadığı sorunlarla yeniden yüz yüze getirebilir" dedi.

DÜNYA Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Türkiye’nin 2001 krizinin ardından dalgalı kur sistemine geçerek çok önemli bir karar verdiğini belirterek, bu dönemde Türkiye için dalgalı kurun, sabit kura göre çok daha etkili ve sürdürülmesi gereken bir sistem olduğunu söyledi. Ekonomide yaşanan pek çok sorunun ve sabit kur gibi nedenlerin 2001 krizini doğurduğunu vurgulayan Vorkink, "Oysa dalgalı kur, son 5 yılda Türkiye için birçok fayda sağladı. Bunların başında düşük faiz oranları ve düşük enflasyon geliyor. Evet doğrudur, kur aşırı değerlenmeyi getirdi, bu konuda bir şeyler yapılabilir. Ama bu Türkiye’yi geçmişte yaşadığı sorunlarla yeniden yüz yüze getirebilir. Benim görüşüme göre, bu dönemde Türkiye için dalgalı kur, sabit kura göre çok daha etkili ve sürdürülmesi gereken bir sistem" dedi.

REKABET İÇİN SAĞLIKLI: Vorkink, dalgalı kurun rekabet için de sağlıklı bir ortam yarattığına dikkat çekerek, dalgalı kurun Türkiye’nin dünya pazarlarında, özellikle Çin ve Avrupa Birliği (AB) ile rekabet edebilmesi için çok daha elverişli bir durum yarattığını kaydetti. Vorkink, "Sonuç olarak kuru, piyasanın belirlemesine bırakmak çok daha doğru bir yaklaşım. Kısa dönemde dalgalı kur daha fazla aşırı değerlenme yaratmayacak. Türkiye için birçok yarar getiren bu sisteme devam edilmeli" diye konuştu.

İHRACATI ARTIRIR: Türkiye’nin bugünlerde gerçekleştirdiği yüksek oranlı ithalatın otomotiv, lüks mallar gibi tüketim maddelerinde değil, daha çok üretim için gerekli olan girdilerde yapıldığına değinen Vorkink, şöyle devam etti: "Bu da, iş dünyasının verimliliğini dolayısıyla da ihracatını artırması anlamına geliyor. Aslında bu sayede uzun vadede ihracat da kazanacak. Çünkü yeni teknolojiler ve yeni donatımların maliyetlerinin düşmesiyle rekabet nedeniyle daha fazla ihracat yapılabilecek. Sonuçta, piyasanın rekabet koşullarında belirlediği kur, müdahaleyle belirlenen kura tercih edilmelidir."

CARİ AÇIK DÜŞECEK: Uzun dönemde Türkiye’nin cari açığının düşeceğini ifade eden Vorkink, cari açığın yaratabileceği riskler konusunda şunları söyledi: "Cari açık bir risk yaratıyorsa da, bu hala yönetilebilir bir risk. Örneğin, gerçekleştirilen yüksek hacimli özelleştirmeler bu riski önemli ölçüde törpülüyor. Türkiye’nin 2006 cari açığının yüksek petrol fiyatları gibi nedenlerle yine yüzde 6’lar civarında olacağını tahmin ediyoruz ama uzun dönemli baktığımızda cari açık düşecek."

ENERJİDE İYİ İLİŞKİLER: Vorkink, Türkiye’nin enerji sağladığı ülkelerle ilişkilerinin iyi yürüdüğüne işaret ederek,"İran ile enerji alanında yaşanan ilişki genel olarak tatmin edici bir düzeyde gidiyor. Rusya ile ilişkiler de aynı şekilde. Türkiye’nin çok sayıda komşusu olduğu göz önüne alındığında, Türkiye dışında bölgede bütün komşularıyla böyle iyi ilişkiler geliştiren başka bir ülke yok. Yani enerji güvenliği söz konusu olduğunda, Türkiye’nin hem kısa, hem de uzun vadede diğer ülkelerden çok daha iyi durumda olduğu açıktır" şeklinde konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle