GeriEkonomi Dakika bir kriz bir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dakika bir kriz bir

KUZEY Irak’ın Ceyhan’a akmaya başlayan ve tanklara toplanan petrolünde ilk kriz çıktı. Krizin kaynağı ‘ölçüm’. Edinilen bilgiye göre Irak Merkezi hükümetinin Ceyhan’da bir ekibi bulunuyor.

Ve bu ekibe, Kuzey Irak’tan gelen petrol için, “Bunu da siz ölçün” denildi ancak 3 kişilik ekip, “Türk tarafı bize bilgi vermiyor, bize kötü davranıyor” şikayetinde bulundu. BOTAŞ’ın ise ekibin 24 saat durmasına izin verdiğini, saat başı ölçüm yapabilmesine imkan tanıdığını Nort Oil Company’e (NOC) ilettiğini ve iddiaları kabul etmediğini belirtti.

Öte yandan Kuzey Irak ile merkezi hükümet yetkilileri, Bağdat’ta bir araya geldi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani başkanlığında bir heyet pazar günü Bağdat’a gitti. Barzani ilk olarak Irak Enerji ve Petrolden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani ile görüştü. IKBY Başbakanlığı’nın resmi internet sitesindeki yazılı açıklamaya göre, Şehristani ile yapılan görüşmede her iki taraf, sorunun çözümüne dair isteklerini ve önerilerini açık bir şekilde ortaya koydu. Taraflar, bir sonuca ulaşmak için ciddi ve uygun adımların atılması noktasında görüş birliğine vardılar.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle