GeriEkonomi DaimlerChrysler, Asya planını boğaza karşı yaptı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DaimlerChrysler, Asya planını boğaza karşı yaptı

DÜNYA otomotiv devi DaimlerChrysler, Asya'da izleyeciği stratejiyi İstanbul'da boğaz manzaralı Çırağan Sarayı'nda belirledi. ABD eski başkanlarından George Bush'un da katıldığı toplantıda, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de bir konuşma yaptı.

DÜNYANIN en büyük üçüncü otomotiv şirketi DaimlerChrysler, Asya'da izleyeceği yeni stratejiyi Çırağan Sarayı'nda, İstanbul Boğazı manzarasında yaptığı Uluslararası Danışma Kurulu toplantısında belirledi. Politika, bilim ve iş dünyasının dünyaca ünlü isimlerinden oluşan Danışma Kurulu, akşam yemeğinde DaimlerChrysler'in yeni odak pazarlarından Asya için dünyada bu bölgeyi en iyi tanıyan politikacılardan biri olarak kabul edilen 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i dinledi. Toplantıya, Mitsubishi ve Deutsche Bank gibi dünya ünlü kurumların başkanları da katıldı.

ABD eski Başkanı Geogre Bush'un da katıldığı toplantıda, Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar ve Turkish Bank Genel Müdürü Tuğrul Belli, politika, bilim, eğitim, ekonomi ve iş dünyasının önde gelen isimlerine Türkiye'yi anlattılar.

Leiden Üniversitesi'nde ekonomi profesörü olan Victor Halberstadt başkanlığında toplanan Uluslararası Danışma Kurulu ve DaimlerChrysler Yönetim Kurulu üyeleri dünya ekonomisi ve teknolojik gelişmelerin DaimlerChrysler gibi dünya çapında faaliyet gösteren şirketlere etkilerini tartıştılar. Halberstadt, yaptığı açıklamada, ‘‘Toplantıya katılan üyelerimizin görüş ve deneyimleri, bizim için vazgeçilmez’’ dedi.

Victor Halberstadt toplantı arasında basın mensuplarına bir açıklama yaptı. Toplantının İstanbul'da yapılmasının nedeni, ‘‘Türkiye hem bizim için, hem de dünya için stratejik bir konumda’’ sözleriyle açıklayan Halberstadt, ‘‘Danışma Kurulu'nun toplantıları için stratejik noktalar seçiliyor. İstanbul Türkiye'nin kalbinin attığı bir şehir. Türkiye bizim için potansiyeli büyük bir ülke. Burası bir atlama yeri. Ortadoğu ve eski Sovyetler Birliği ülkelerine açılan bir kapı ’’ dedi.

Türkiye'den misafir konuşmacı olarak katılan Türkler ise, Danışma Kurulu Üyeleri'ne Türkiye'yi ve Türk ekonomisinde yaşanılan gelişmeleri aktardırlar. Toplantı öncesinde konuklar, kokteyl ile başlayan bir öğle yemeği yediler.

Türkiye iyi gidiyor

ESKİ ABD Başkanı George Bush, Türkiye ekonomisinin genel durumunun çok iyiye gittiği yorumunu yaptı. Bush, ‘‘Türkiye ekonomisinin genel durumunun çok iyi gittiğini biliyorum. Büyüme hızı yeniden yüzde 6'ya doğru gidiyor. Enflasyon kontrol altında ve düşüyor. Bunlar çok iyi gelişmeler’’ dedi. Çok neşeli ve dinamik görünen George Bush, koruma polislerinin ısrarına rağmen bagajlarını kendisi taşıdı ve bindiği otomobilin bagajına kendi eliyle yerleştirdi. Bush Çırağan Sarayı'na varışında da otel görevlilerinin ısrarına rağmen bagajını kendi taşıdı.

George Bush, ABD başkan adayı oğlu George Bush Jr.'ın seçimleri kazanarak gelecek ABD başkanı olacağını ileri sürdü. ‘Oğlunuz başkan seçilirse Türkiye’ye karşı tutumu ne olur?' sorusunu esprili bir şekilde cevaplayan George Bush, ‘‘Garanti ederim ki dost bir tutum izleyecektir. Zaten öyle olmazsa babası onu öldürür’’ dedi. Oğlunun Türkiye'nin önemini çok iyi bildiğini söyleyen Bush, ‘‘Kendisi Türkiye'ye karşı olumlu bir politika izleyecektir. Türkiye'yi AB içinde görmek istiyor. Tabii ABD için de çok iyi bir başkan olacağını biliyorum’’ dedi.

Bush paralı Demirel bedava

41'inci ABD Başkanı George Bush, DaimlerChrysler'in Uluslararası Danışma Kurulu Toplantısı'na ‘‘misafir konuşmacı’’ olarak katıldı. Amerika'daki uluslararası şirketlere danışmanlık yapan ve konferanslara katılan Bush'un bu toplantı için onbinlerce dolar aldığı belirtiliyor. İngiltere eski Başkanı Margareth Thatcher ve Sovyetler Birliği eski Başkanı Gorbaçov'da katıldığı konferanslardan onbinlerce dolar kazanan politikacılar arasında yer alıyor. Uluslararası Danışma Kurulu'nun İstanbul'daki toplantısına ‘‘misafir konuşmacı’’ olarak katılan dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ise herhangi bir para almadı.

Çırağan Zirvesi'ne kimler katıldı?

Jürgen Schrempp (DaimlerChrysler Başkanı)

DaimlerChrysler Yönetim Kurulu Üyeleri

Victor Halberstadt (Leiden Üniversitesi profesörü)

Haim Harari (Weizmann Institute Başkanı)

Vernon E. Jordan (Lazard Freres LLC Genel Müdürü)

Lee Kuan Yew (Singapurlu politikacı)

Jorge Paulo Lemann (GP İnvestimentos)

Jan Leschly (Care Capital CEO'su)

David K.P. Li (The Bank of East Asia Başkanı)

Antoine Seiilire (Frenc Employers Assocation Başkanı)

Ernst Stöck (TransAtlantic Consulting Başkanı)

Kenneth Courtis (Goldman Sachs Asia Başkan Yardımcısı)

Seugn Soo Han (The National Assembly Üyesi)

Jan Kantowsky (Pixelprak AG Operasyon Müdürü)

Katsuhiko Kawasoe (Mitsubishi Başkanı)

Hilmar Kopper (Deutsche Bank Başkanı)

David Meen (McKinsey&Company Türkiye Genel Müdürü)

Hedef toplumsal refah

DAİMLERCHRYSLER Başkanı Jürgen Schrempp, Danışma Kurulu toplantısı için Challenger tipi özel uçağıyla dün Münih'ten İstanbul'a geldi. İş dünyasının hedefinin toplumda refahı arttırmak olduğunu vurgulayan Schrempp, bu hedefe de istikrarlı toplumsal gelişme ile ulaşılabileceğini belirtiyor.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle