"Daha dün iki tane yatırımcı geldi"

Hürriyet Haber
20.01.2011 - 14:03 | Son Güncelleme:

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin, makro ekonomik dengeler açısından dünyada yatırımcılara en fazla güven telkin eden ülkelerin başında geldiğini belirterek, “Daha dün iki tane yatırımcı geldi... Birisi Türkiye'deki otomobil üretimini 80-90 binden 250 bine çıkarmayı hedeflediğini, birisi aynı sektörde 1 milyar dolarlık yeni bir yatırım için harekete geçtiğini, bir başkası enerji sektöründe 1 milyar dolara yakın yatırım için harekete geçtiğini söyledi” dedi.

Bunların bir kısmının yerli sermaye bir kısmının yabancı sermaye olduğunu belirten Ergün, “Göreceksiniz 2011 yılı itibariyle Türkiye, yatırımlar açısından da yeni bir ivme kazanmış olacak” dedi.

Ergün, Gaziantep Sanayi Odası Meclis ve Genişletilmiş Meslek Komitesi toplantısında yaptığı konuşmada, Gaziantep'in birçok açıdan Türkiye'nin en başarılı şehirlerinden biri olduğuna işaret ederek, kentin, Türkiye'deki siyasi istikrar ve güven ortamının önemini gören girişimcilerle dolu olduğunu söyledi.
Ergün, şöyle konuştu:

“Girişimci ruhun olmadığı bir şehirde bütün teşvikleri yağdırsanız hiç kimse bir şey göremez. Bir ülkede en büyük teşvik siyasi istikrar ve güven ortamının sağlanmasıdır, demokratik zeminin güçlendirilmesi, iç sorunların bu demokratik zemin güçlendirilerek hallediliyor olmasıdır ve dış politikada Türkiye'nin dışa açılmasını sağlayan bir performansın gösterilmesidir. Gaziantep, gelişmeleri doğru okumuş ve bu nedenle 2010 yılında yüzde 15 büyüme göstermiş, ihracatı yüzde 19 artmış. 5. Organize Sanayi Bölgesi'ni kurma noktasına gelmiş. Biz de onun kamu yararı kararını aldık, inşallah hızlı şekilde çalışmalar başlayacak. Kuşkusuz 5. Organize Sanayi Bölgesi'nin altyapı çalışmalarına bakanlık olarak biz de destek sağlayacağız. Çünkü, hiçbir ülkede bütün şehirlerin birden cazibe merkezi olması mümkün değil. Bir güneş gibi etrafını aydınlatan ve ısıtan şehirler olacak. Bu bölgede bu şehirlerden birisi Gaziantep'tir.”

“YUNANİSTAN EKONOMİSİ ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR”

Geçtiğimiz hafta Gümülcine'de Türk ve Yunan işadamlarını buluşturan toplantıya katıldığını anımsatan Ergün, şunları kaydetti:

“Yunanistan ekonomisi gerçekten zor günler geçirmektedir. Hükümet çok ağır tedbirler alıyor. Küresel krize kırılgan bir ekonomik tabloyla yakalanmanın faturasını şimdi bütün Yunan toplumu hep birlikte ödüyor. Yunanistan ekonomisinin bu yıl da daralma yaşaması, ancak 2012 yılından itibaren yeniden ılımlı bir büyüme sürecine girmesi bekleniyor. Yunanistan'da hükümetin açıkladığı tedbir programları uygulanamazsa, kredi notunda azalmalar olabileceği çok açık şekilde görülüyor. Birçok gelişmiş ekonomide buna benzer sorunlar yaşanırken, Türkiye ekonomisi son derece başarılı bir yıl geçirmiş ve 2011 yılını da çok büyük umutlarla girmiştir.”

Türkiye'nin 2010 yılında yüzde 8'e yaklaşan büyüme göstermesi beklendiğini ifade eden Bakan Ergün, “Geçtiğimiz yılın başında bir araya geldiğimiz işadamlarına, 2010 yılının önemli bir yıl olduğunu, kriz sonrasında hızlı bir toparlanma yaşanacağını, 2010'da erken davrananların daha sonraki süreç de avantaj yakalayacaklarını ifade etmiştik. Bunu söylerken, dünya ve Türkiye ekonomisinin dinamiklerine bakmış, güven ve istikrar ortamının bize avantaj sağlayacağını da dikkate almıştır” şeklinde konuştu.

Türkiye'nin, makro ekonomik dengeler açısından dünyada yatırımcılara en fazla güven telkin eden ülkelerin başında geldiğini bildiren Bakan Ergün, “Daha dün iki tane yatırımcı geldi...Birisi Türkiye'deki otomobil üretimini 80-90 binden 250 bine çıkarmayı hedeflediğini, birisi aynı sektörde 1 milyar dolarlık yeni bir yatırım için harekete geçtiğini, bir başkası enerji sektöründe 1 milyar dolara yakın yatırım için harekete geçtiğini söyledi. Bunların bir kısmı yerli sermaye bir kısmı yabancı sermaye. Göreceksiniz 2011 yılı itibariyle Türkiye yatırımlar açısından da yeni bir ivme kazanmış olacak” diye konuştu.

“YÜZDE 4,5 BÜYÜME HEDEFİNİ AŞACAĞIZ”

2010 yılında bütçe açığının bir önceki yıla göre yüzde 25 oranında azaldığına, faiz dışı fazlanın 20 kat arttığına, faiz harcamalarının yüzde 10 azaldığına, bütçe gelirlerinin yüzde 20 arttığına dikkati çeken Ergün, şunları söyledi:

“2010 yılı bütçe gerçekleşmeleri, bu alanda hükümetin öngördüğü hedefleri çok aşmış olduğunu gösteriyor. Zira biz hükümet olarak hedefleri belirlerken her zaman ihtiyatlı davranmaya dikkat ediyoruz. Mesela sene başında büyüme hedefini yüzde 3,5 olarak açıklamıştık, daha sonra yüzde 6,8 olarak revize ettik, ancak ekonomik göstergeler büyüme rakamının 6,8'den de fazla olacağını bize şimdiden göstermektedir. Dünya ekonomisinde olağanüstü bir gelişme yaşanmazsa, orta vadeli programda 2011 yılı için yüzde 4.5 olarak öngördüğümüz büyüme hedefini de aşacağımızı düşünüyorum. Zira gerek yurtiçi talepte devam eden artış gerekse dış pazarların yeniden canlanmaya başlaması iyi bir yıl geçireceğimizi gösteriyor.”

“MİKRO REFORMLARI DA HAYATA GEÇİRİYORUZ”

2010 yılında otomobil satışlarının yüzde 38 artarak 509 bine ulaştığını ve ülke tarihinde bir rekor kırıldığına, ihracatın yüzde 11.3 oranında arttığına, Ekim döneminde işsizlik oranının yüzde 1.8 azaldığını ve toplam istihdamın 953 bin kişi arttığına işaret eden Bakan Ergün, “İşsizlikteki bu toparlanma, 2010 yılının iyi geçtiğini gösterdiği gibi iş dünyasının gelecek beklentilerinin de yüksek olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Nihat Ergün, şöyle dedi:
“Makro ekonomideki başarılar, özel sektörün başarılarını ve kazanımlarını artırdığı sürece anlamlıdır. Makro ekonomide güven ve istikrar ortamını anlamlı kılacak şey; özel sektörün gerçekleştireceği yatırım, üretim, ihracat ve istihdamdır. Bu makro ekonomik dengeler halkın işine, sanayicinin işine yaramazsa bunlardan istifade edilmezse bunun bir anlamı yok. Yoksa biz koşturup duralım...”

Ergün, hükümet olarak Türkiye'de iş yapmayı kolaylaştıracak ve ülkemizin rekabet gücünü artıracak mikro reformları da hayata geçirdiklerini kaydetti.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı