DAF Trucks'ın ilk yerli tedarikçisi oldu

Hürriyet Haber
11.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tekay, Avrupa'nın en büyük kamyon üreticilerinden DAF Trucks'ın ilk Türk menşeili orjinal ekipman tedarikçisi oldu.

DAF ile yaklaşık bir yıldan bu yana teknik ve ticari görüşmeler yaptıklarını, DAF'ın yöneticilerinin bir çok kez fabrikayı ziyaret edip üretim aşamalarını incelediklerini belirten Tekay'ın  Genel Müdürü Naci Kaysadı, sonunda anlaşmayı imzaladıklarını söyledi.

Kaysadı, DAF'ın Eindhoven fabrikasında gerçekleşen imza töreni ile birlikte Tekay'ın DAF Trucks'ın Türkiye'de üretim yapan ilk Türk orjinal ekipman tedarikçisi ünvanını aldığını kaydetti.

İlk aşamada LF modeli için İngiltere Lancashire'daki Leyland Trucks fabrikasına ürün vereceklerini söyleyen Tekay Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Topaloğlu da yakın zamanda diğer modeller için üretime başlamayı planladıklarını kaydetti.

KRİZ ETKİLEMEDİ

Avrupa'da yaşanan krizin yedek parça ihracatını olumsuz etkilemediğini anlatan Topaloğlu, "Biz ağırlıklı Avrupa olmak üzere toplam 25 ülkeye ihracat yapıyoruz. Yeni yatırımlarla üretim kapasitemizi artırdık. Önümüzdeki dönemde ihracat pazarlarımızı genişletmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

1955 yılında Bayrampaşa’da 100 metrekarelik küçük bir atölyede kurulan Tekay, 1960'lı yıllarda Uzel Traktör’e tarım sektörü için çeşitli parçalar üretmeye başlayarak büyüdü. 1984 yılında İstanbul Kıraç’ta 1.600 metrekarelik kapalı alana sahip fabrikada üretim devam etti. Gelinen noktada ise Tekay 11 bin 500 metrekarelik bir alanda üretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı