GeriEkonomi Çünkü iş buldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çünkü iş buldu

Çünkü iş buldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın düzenlediği Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMMS) yerleştirme ve kura çekimine katıldı. Kura çekiminde ismi çıkan engelli bir vatandaşın mutluluğu yüzüne yansıdı.

Başbakan ataması yapılan engellileri kutlarken, bugün ataması yapılamayanların da üzülmemesini istedi. İstihdam sürecinin devam edeceğini belirten Başbakan Erdoğan şöyle konuştu:

Çünkü iş buldu

"Kamuda ne kadar yüzde 3’e tekabül eden engelli ihtiyacı varsa, bundan sonra bu engelli yerleştirmeyle ilgili kamudan biz bu tespiti yaptıktan sonra res’en bu imkanları başlatacağız. Yani Başbakan olarak bizim talimatımızla inşallah bu adımı atmak suretiyle belli bir periyotta buralar dolana kadar engelli kardeşlerim kamuda yerlerini almış olacak."

İşsizlik sorununu makul seviyelere çekmek için çalışmaya devam edeceklerini belirten Erdoğan, atamayla eğitim arasındaki ilişkiye de dikkati çekti. İlan edilen 7 bin 746 kişilik kadro için Türkiye genelinde 128 bin 330 başvuru yapıldığını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Bugün gerçekleştireceğimiz kura çekimleriyle görev yerleri belli olacak 7 bin 746 engelli kardeşimi şimdiden tebrik ediyorum. Bu kardeşlerime yeni işlerinde ve yeni hayatlarında başarılar diliyorum. Bugün kura çekiminde bir yere yerleşemeyecek kardeşlerimin karamsar olmamalarını ve üzüntüye kapılmamalarını özellikle rica ediyorum. Zira bu istihdam süreci devam edecek. Bir müjde olarak kamuda ne kadar yüzde 3’e tekabbül eden engelli ihtiyacı varsa, bundan sonra kamuda bu tespitleri yaptıktan sonra bu imtihanları başlatacağız. Yani Başbakan olarak bizim talimatımızla, belli bir periyotta buralar dolana kadar engelli kardeşlerim kamuda yerlerini alacak. Bu yüzde 3’ten taviz vermeyeceğiz."

7 BİN 746 KİŞİLİK KADRO İÇİN 128 BİN 330 BAŞVURU

Başbakan Erdoğan, ilan edilen kadronun 16 katı kadar başvurunun söz konusu olduğunu belirterek, bu kadrolara başvuran yaklaşık her iki lisans mezunundan birinin, her 5 ön lisans mezunundan birinin istihdam edilebileceğini söyledi. Başbakan Erdoğan ilkokul, ortaokul ve lise mezunları arasında çok büyük bir yığılma olduğunu gördüklerini ifade ederek, lise mezunu her 16 kişiden birinin ancak istihdam edileceğini söyledi. Ayrıca Erdoğan ilk ve ortaokul mezunları arasından ancak 66 kişiden birinin istihdam edileceğini açıklayarak, bu tablo üzerinde dikkatle durup düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle