GeriEkonomi 'Cumhurbaşkanımız da haklı'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Cumhurbaşkanımız da haklı'

'Cumhurbaşkanımız da haklı'

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek, faiz oranlarının düşürülmesi yönündeki taleplere, “Cumhurbaşkanımız da söylüyor, Cumhurbaşkanımız da haklı. Bütün mesele bunu nasıl başaracağız; bunu kalıcı bir şekilde, başka sorunlar yaratmadan, faizleri nasıl kalıcı bir şekilde aşağı çekeceğiz” dedi.

Şimşek sanayicilere seslenerek, “Bankalara mahkum değilsiniz, sermaye piyasalarına açılın, sermayenizi artırın” önerisinde bulundu.

Şimşek Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) mart ayı meclis toplantısına katıldı. ASO Başkanı Nurettin Özdebir geçen hafta Merkez Bankası’nın 0.25 puanlık indiriminin göstermelik olduğunu belirterek, “Piyasaları durgunluktan kurtarmak için faiz indiriminin en az 1-2 puan olması gerekir” dedi. ASO üyelerinin ardından Şimşek, faiz konusunun önemli olduğunu, bu doğrultudaki talepleri haklı bulduğunu söyledi. Şimşek, “Çok haklısınız, Cumhurbaşkanımız da haklı. Eğer uzun vadeli, ucuz finansmana erişirseniz, tabii ki işinizi daha fazla büyütebileceksiniz. Son derece makul talepler. Bütün mesele bunu yaparken başka sorunları nasıl yöneteceksiniz” sorusunu sordu.

Birçok ülkenin aslında eksi faize geçtiğini belirten Şimşek, ona rağmen sorunun devam ettiğini söyledi. Şimşek, “Bir taraftan paranın, faizin yüksek olduğu ülkelere gitmesi lazım değil mi? Tam aksine gelişmekte olan ülkelerde faizler yükselirken, gelişmekte olan ülkelerden para kaçıyor. Para nereye gidiyor? Gelişmiş ülkelere, faiz sıfır veya eksi olan ülkelere gidiyor” dedi. Şimşek, “Bu küresel ekonominin önünü görememe sorunuyla karşı karşıya olduğunu gösteriyor” dedi.

SANACİYE YEŞİL PASAPORT LAZIM
ŞİMŞEK, “Yarın öbür gün açıklanacak, Türkiye muhtemelen yüzde 4 veya biraz üzerinde büyüdü. Gelişmekte olan ülkeler, Latin Amerika’da büyümediler 0.3 küçüldüler. Gelişmekte olan ülkelerin iki katından daha hızlı bir şekilde Türkiye büyümüştür iki seçime rağmen” açıklamasını yaptı. Şimşek, sanayicilerin kendilerine yeşil pasaport verilmemesine yönelik eleştirilerine de, “Kesinlikle memurlara değil sanayicimize yeşil pasaport verilmesi lazım” diye yanıt verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle