Çukurova’nın gaz işini sıfır’ bedelle aldılar

Hürriyet Haber
21.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından düzenlenen, Çukurova Doğal Gaz Dağıtım Lisansı ihalesinde en düşük teklifi, sıfır (0) birim hizmet ve amortisman bedeli, 167 dolar abone bağlantı bedeli ile Aksa DoğalGaz Dağıtım A.Ş. verdi.

Kapsadığı alan ve ekonomik büyüklüğü itibariyle Türkiye’nin en büyük doğalgaz dağıtım lisansına sahip Çukurova bölgesi Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye’den oluşan dört kent ve 14 ilçeyi kapsıyor.

6 GRUP KATILDI: İhaleye, 12 şirket şartname almasına rağmen Aksa Doğalgaz, Çalık Enerji, Metangaz, Palgaz, Setaş ve Zorlu Petrogas olmak üzere 6 grup katıldı. Sabancı Grubu şirketlerinden Enerjisa ise teşekkür mektubu sundu. İhalede önce, 7 şirketin evraklarının bulunduğu ilk zarflar açıldı. Daha sonra teklifleri ihale şartnamesine uygun görülen 7 şirketin birim hizmet ve amortisman bedellerinin bulunduğu ikinci zarflar açıldı.

ÇALIK ERKEN ÇEKİLDİ: Zorlu Petrogaz, 0,112 sent/kilowattsaat (kWh), Çalık Enerji A.Ş. 0.069 sent/kWh, Setaş İnş. A.Ş. 0.125 sent/kWh, Aksa 0.002 sent/kWh, Palgaz Doğal Gaz A.Ş. 0.089 sent/kWh birim hizmet ve amortisman teklifi ederken, Metangaz Şehir Dağıtım Doğalgaz A.Ş. ise sıfır (0) birim hizmet ve amortisman teklifinde bulundu. Şirketlerin tekliflerinin bulunduğu ikinci zarfların açılmasının ardından en düşük teklifi veren Çalık Enerji, Aksa ve Metangaz açık eksiltmeye davet edildi. Çalık Enerji’nin temsilcisi açık eksiltmenin ilk turunda ihaleden çekildiğini açıklarken, Aksa da, Metangaz gibi sıfır birim hizmet ve amortisman bedeli teklif etti.

167 DOLAR ABONE BAĞLANTI BEDELİ: İhale, 180 dolar olan abone bağlantı bedeli üzerinden Aksa ve Metangaz arasında açık eksiltme usulü ile devam etti. İhalenin 6’ncı turunda Aksa 167 dolar abone bağlantı bedeli verdiğini belirtirken, Metangaz temsilcisi ihaleden çekildiklerini bildirdi. Böylece ihale teknik olarak sonuçlanmış oldu.

YILLIK TÜKETİM 1.3 MİLYAR METREKÜP: EPDK Başkanı Yusuf Günay, Çukurova’nın sıcak iklimine rağmen gelişmiş sanayisi sayesinde önemli bir doğalgaz tüketim potansiyeline sahip olduğunu belirterek, "Bugün itibariyle, sadece doğalgaz dağıtım bölgesi sınırları içerisinde olan ve ihaleyi kazanacak şirkete devredilecek olan sanayi müşterilerinin yılda tükettiği doğal gaz miktarı 1.3 milyar metreküptür" diye konuştu.

Beş yılda bölgeye 350 milyon dolar yatıracak

İHALEYİ
kazanan Aksa Doğalgaz A.Ş’yi bünyesinde barındıran Kazancı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Başkanı Mehmet Kazancı, EPDK’nın yaptığı ihalelerin halka kár olarak döndüğünü söyledi. Türkiye’nin gaz kullanımına 87’li yıllarda başlamasına rağmen dağıtım ihalelerinde geç kalındığını belirten Kazancı, yapılan ihalelerle doğalgazın yurt sathına dağıldığını ve halkın temiz ve ekonomik enerjiye kavuştuğunu kaydetti. Çukurova bölgesinde 5 yılda 350 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını bildiren Kazancı, yıllık 3,5-4 milyar metreküplük gaz tüketiminin öngörüldüğünü söyledi. Kazancı, bölgeye yapacakları yatırımları 5 yılda tamamlamayı planladıklarını ve bu süre içerisinde 350 bin konut abonesi tahmin edildiğini kaydetti.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı