GeriEkonomi ÇUKOBİRLİK'ten pamuk üreticisine 300 bin çuval
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ÇUKOBİRLİK'ten pamuk üreticisine 300 bin çuval

Tekstil sektörünün en önemli sorunları arasında yer alan hasat sırasında pamukta kirlenmeyi önlemek amacıyla, ÇUKOBİRLİK tarafından Çukurova yöresinde ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki üreticilere, 300 binin üzerinde pamuk ipliğiyle dokunan çuval gönderildiği bildirildi.

Çukurova Pamuk, Yerfıstığı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ÇUKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasadına 20 Ağustos tarihinden sonra başlanacak pamuğun alım kampanyasıyla ilgili hazırlıkların şimdiden tamamlandığını söyledi.

Pamuk hasadında öncelikli sorunlar arasında yer alan ve tekstil sektörünü de yakından ilgilendiren “kirlilik” konusunda, bu yıl da gereken önlemin alındığını belirten Öztürk, Çukurova ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 35 kooperatife gönderilen saf pamuk ipliğiyle dokunan 300 binin üstünde çuval gönderildiğini, hasat sırasında ise dikkat edilmesi gereken konularla ilgili bilgilendirme toplantıları ve seminerler düzenlendiğini ifade etti.

Öztürk, Çukurova'da, kuru alanlardaki pamuk hasadının ardından sulu alanlardaki hasadın ise eylülün ilk haftasında başlayacağını belirterek, “Kuru alanlarda yapılacak elle hasat sırasında ürünün kirlenmemesi, hem ülke ekonomisi, hem de üretici bakımından önem arz ediyor. Elle hasat sırasında yaprak, sap ve toz gibi maddeler ürüne karışabiliyor. Bir de ürünlerin gelişi güzel torbalara konulması, bu kirliliği artırıyor. Kirliliğin faturası ise büyük oluyor. İçerisinde yabancı maddeler karışan pamuğun fiyatı, alım sırasında yüzde 30-40 oranında düşüyor” dedi.

MAKİNELİ HASAT

Öztürk, kirliliği önemli ölçüde ortadan kaldırdığı için, makineli hasada büyük önem verdiklerini söyledi.
Toplantılarda, üreticilere makineli hasat yapmaları konusunda telkinlerde bulunduklarına işaret eden Öztürk, şöyle konuştu:
“Sanayicilerimizin dünya ile rekabet edebilmesi için pamuğun temiz toplanması çok önemli. Bunun için makineli hasadı teşvik ediyoruz. Bu konuda önemli aşama sağladık. Geçen yıl Çukurova'da pamuk ekim alanlarının yüzde 85'i makine ile hasat edildi. Bu yıl ise bu rakamın yüzde 90'ı geçmesini bekliyoruz. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde de bu konuda aşama kaydediliyor. ÇUKOBİRLİK olarak makine ile hasat edilen pamuğun alımına da öncelik veriyoruz. Makineyle toplanan pamuk etrafı kapalı römorklarla getirildiği için depolarımızın fiziki şartları da buna göre hazırlandı.”
Öztürk, bu yıl pamuk alımının ön ödeme ile yapılacağını, borsalardaki fiyat artışına göre aradaki farkın ise zaman gözetilmeksizin yıl sonuna kadar üreticilere ödenebileceğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle