GeriEkonomi CP piliç, 16 milyon dolar daha yatırıp İngiltere’ye Bilecik üzerinden girecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CP piliç, 16 milyon dolar daha yatırıp İngiltere’ye Bilecik üzerinden girecek

CP piliç, 16 milyon dolar daha yatırıp İngiltere’ye Bilecik üzerinden girecek
refid:11518575 ilişkili resim dosyası

Dünyanın önde gelen piliç eti üreticilerinden CP Group, 16 milyon dolar yatırımla Bilecik’te bir fabrika kuruyor. CP tesis sayesinde iç pazarı canlandırmakla kalmayacak. İngiltere’nin Uzakdoğu’ya uyguladığı kota sorununu aşmak için Avrupa’ya ihracat da yapacak.

TÜRKİYE’de 1987 yılından bu yana faaliyet gösteren dünyanın en büyük piliç eti üreticilerinden CP Group, 16 milyon dolar yatırımla Bilecik’te bir fabrika kurarak katma değerli hazır gıda üretimine soyunuyor. 2009 yılı sonunda üretime hazır hale gelecek olan ve ayda bin ton kapasite ile açılması hedeflenen bu tesiste naget, şinitzel gibi kaplamalı piliç ürünleri ve piliç sosis, salam, sucuk gibi şarküteri ürünleri üretilecek. CP’nin bu yeni tesis sayesinde sadece iç pazarı canlandırmakla kalmayacağını dile getiren CP Food CEO’su Adirek Sripratak, "Bu sayede Tesco, Seinsburry gibi çok büyük müşterilerinin bulunduğu İngiltere’nin Uzak Doğu’ya uyguladığı kota sorununu da aşacağız. İhracat ve iç talep çok olursa kapasitemizi artıracağız" dedi. Dünyada genellikle 3 aşamada büyüdüğünü ve Türkiye’de de bu üçüncü aşamaya ulaştıklarını dile getiren Sripratak şunları söyledi: "Biz bir ülkeye girdiğimizde önce yem üretiriz. Ardından da piliç üretimine başlarız. Ülkenin bu konuda da gelişimini gördükten sonra iş üçüncü aşama olan katma değerli ürünlerin üretimine gelir. türkiye’de de bu aşamadayız. 1987 yılında yem ile başladık. Bu amaçla Bursa, Adapazarı Ankara ve Adana’daki fabrikalarımız ile 1991 yılından bu yana lider konumunda bulunuyoruz. Yıllık 750 bin ton üretim yapıyoruz. 1991’de tavuk üretimine başladık. 2002’den bu yana bu alanda da lideriz. Şimdi sıra katma değerli ürünlerde."

Tavuk emtia gibi

Tavuğun emtia gibi olduğunu ve çok üretildiği taktide fiyatının gerilediğini dile getiren Sripratak şöyle devam etti: "Üçüncü faza geçerek işin dağılımını sağlamayı hedefliyoruz. AB standardında üretim yapacağız. Zaten ürettiklerimizi o bölgeye ihraç da edeceğiz ama bizim için iç talep çok önemli. Şu an Avrupa’ya merkezden 100 milyon dolarlık satışımız var. Türkiye’de de karides ve mezgit satıyoruz. Çok çalıştığı için insanlar hazır gıda almayı tercih ediyor. Özellikle mikrodalga bunu daha da kolaylaştırıyor. Türkiye’de iç talep konusunda da oldukça umutluyuz."

580 milyon TL

CP Group dünyada sadece gıda konusunda faaliyet göstermiyor. Lotus süpermarketleri ve Supermall aracılığıyla perakede de, 3 milyon kullanıcılı mobil telefon şirketiyle iletişim,, gayrimenlkul, petrokimya alanlarında da faaliyetleri bulunuyor. CP tarım ve gıda konusunda 13 ülkede 14 milyar dolar ciroya ulaşıyor. Ürünlere kattığı uzakdoğu tadıyla fark yaratmayı hedeflediklerini dile getiren Sripratak, "Bu tadın Türk damak tadına uyacağını düşünüyorum" diyor. CP’nin Türkiye’deki 2008 cirosu 580 milyon TL’ye ulaşıyor.

500 milyon yumurta

ÜRETİMİN her aşamasında son teknolojiyi kullanan CP, 2005 yılında başlayıp 2008 yılında 365 milyon adede ulaştırdığı sofralık yumurta üretimini 2009’da 500 milyon adede çıkarmayı planlıyor. CP’nin sofralık yumurta üretimi, Eskişehir, Bursa, Çorum, Adapazarı, İzmir, İzmit, Yozgat, Konya ve Karaman’da bulunan üretim çiftliklerinde yapılıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle