GeriEkonomi Cougar üretimi tam gaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cougar üretimi tam gaz

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacı olan 30 adet cougar AS-532 genel maksat, arama-kurtarma ve silahlı arama-kurtarma helikopter projesinde üretim programa uygun olarak sürdürülüyor. Fransa ile Türkiye tarafından yapılan anlaşma çerçevesinde Türk Havacılık veUzay Sanayi A.Ş. (TAI) tarafından üretilen helikopter sayısı da Ekim ayı sonu itibari ile 13 adete ulaştı.

Yetkililer, ayda bir adet olarak üretimi programlanan Cougar helikopter üretimi kapsamında, üretimi gerçekleştirilen helikopterlerin tamamının ilgili kuvvet komutanlığınateslim edildiğini bildirdiler.

TAI'nin ilk döner kanatlı hava aracı üretim programı olması açısından büyük bir önem taşıyan Cougar As-532 helikopter üretimi programı 2002 yılı son çeyreğinde tamamlanacak. Programa göre, 20 adethelikopter Hava Kuvvetleri Komutanlığı için, 10 adet helikopter ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı için üretilecek.

1997-2003 yılları arasında yürütülmesi öngörülen Phenix II programı çerçevesinde, Eurocopter'in Fransa'daki tesislerinde üretilenve TAI'ye teslim edilen 2 helikopterin yanı sıra diğer 28 helikopter ise Akıncı'daki TAI tesislerinde üretilecek.

TAI tesislerinde, 30 Eyll 1998 tarihinde imalatına başlanan ilk genel maksat Cougar MK1 helikopteri, 31 Mayıs 2000 tarihinde düzenlenen törenle Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle