Cottarelli: Programda ‘ince ayar’ gerekebilir

Hürriyet Haber
02.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

STAND-by anlaşmasının üçüncü gözden geçirme ziyareti çerçevesinde Ankara'da temaslarını sürdüren Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, ‘‘Ekonomik programda ince ayar yapmak gerekebilir’’ dedi.

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, dünya petrol fiyatlarındaki artış nedeniyle, ekonomik programda ‘ince ayar’ yapmak gerekebileceğini belirterek, bunun 2001 yılı bütçesi hazırlık çalışmalarında tartışılacağını açıkladı.

Devlet Bakanı Recep Önal ise Merkez Bankası'nca açıklanan ödemeler dengesi rakamlarında 5.6 milyar dolar gerçekleşen cari açığın ‘tehlike sınırında olmadığını’’ söyledi.

Cottarelli, dün ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal'ı ziyaret ederek birbuçuk saat görüştü. Önal ile Cottarelli görüşme bitiminde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cottarelli, enflasyon hedefi konusunda, ‘‘Kimse hedefin değişmesini istemez. Yıl sonunda rakamları göreceğiz. Ama yüzde 25'e doğru gidiş var’’ yanıtın verdi. Para programı ve mali politikalarda iyi gelişmeler kaydedildiğini tekrarlayan Cottarelli, ‘‘Büyüme ikinci çeyrek rakamları da ilk çeyrek gibi güçlü bir durumda’’ değerlendirmesini yaptı.

Cottarelli, reyting kuruluşlarının, ilk altı ayda Türkiye'nin kredi notunu yükselttiklerini hatırlatarak, kuruluşların Türkiye'yi yakından izlediklerini, ancak onlara bir tavsiyede bulunma durumunda olmadıklarını ifade etti.

Türkiye'ye gelen yabancı sermayenin artan cari işlemler açığını finanse ettiğini vurgulayan Cottarelli, uluslararası yabancı sermayenin şimdiye kadar uygulanan programı başarılı bulduğunu söyledi.

Cottarelli, ithalat ile iç tüketim talebinde artışa karşı alınması gerekli önlemleri 2001 bütçesi kapsamında yetkililerle görüşeceklerini söylerken, kendisinden önce açıklama yapan Önal'ın aynı konudaki sözleriyle çelişkiye düştü.

Tehlikeli değil

Merkez Bankası'nca dün açıklanan ödemeler dengesi rakamlarına göre 5.6 milyar dolara yükselen cari açığın ‘‘tehlike sınırında olmadığını' söyleyen Önal, ‘‘Sizce tehlike sınırı nedir?’’ sorusuna, ‘‘Ayrıntılara ve finansmanını nasıl yapılacağına bakmak lazım. Tedbir alınması gerekiyorsa bir kez daha değerlendirirz’’ karşılığını verdi.

2001 yılı bütçesinin özellikle harcama kalemleri açısından disiplinli olacağını söyleyen Önal, şöyle konuştu: ‘‘Bu yıl faiz harcamalarında önemli bir tasarruf sağlandı. Bunu harcamadığımız zaman zaten disiplin sağlanmış olur.’’

Önal, ‘zorunlu tasarruf' konusunda sorulan bir soruya da şu karşılığı verdi: ‘‘Önümüzdeki günlerde tamamlanacak.Arkadaşlar çeşitli alternatifler üzerine çalışıyor. Onlardan birini seçim yapacağız.’’

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı