GeriEkonomi Cottarelli, hem işe hem tatile geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cottarelli, hem işe hem tatile geliyor

ULUSLARARASI Para Fon'u (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli'nin 18 Mayıs Perşembe günü Türkiye'ye gelmesi bekleniyor. Aralık 1999'dan, Mayıs 2000'ekadar gerçekleşen ekonomik gelişmeleri inceleyecek olan IMF Türkiye masası uzmanları ise bir ya da iki gün önce Ankara'ya gelerek çalışmalara başlayacaklar.

Carlo Cottarelli'nin, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı öncesinde Türkiye'ye gelerek, bayram süresince, daha önce görme fırsatı bulamadığı tarihi ve turistik yerlere giderek tatil yapmayı planladığı öğrenildi.

IMF Şefi, 22 Mayıs Pazartesi gününden itibaren de Hazine, DPT, Merkez Bankası, Maliye Bakanlığı ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı gibi kurumları ziyaret ederek, resmi çalışmalarına başlayacak.

Cottarelli başkanlığındaki IMF Heyeti'nin, yaklaşık bir haftalık çalışmadan sonra Washington'a döneceği belirtiliyor.

NEDEN AZALDI

Bu arada, ABD Doları'nın, SDR (Özel Çekme Hakkı) karşısında değer kazanması, Türkiye'nin IMF'den alacağı para miktarının da yaklaşık 12 milyon dolar düzeyinde azalmasına neden oldu. IMF, Türkiye'ye, ikinci dilim olarak verilecek 221.7 milyon SDR'nin serbest bırakılmasını kararlaştırmıştı. Bu 221.7 milyon SDR'nin, ABD Doları cinsinden sepet olarak karşılığı ise 293 milyon dolara denk geliyor. Halbuki Türkiye, bundan önce, Ocak ayında, aynı miktar SDR karşılığında 305 milyon dolar almıştı. Yaklaşık 12 milyon dolarlık düşüş ise SDR'yi oluşturan para birimlerinin ortalamasının, ABD Doları karşısında değer kaybetmesinden kaynaklanıyor.

SDR'yi, Euro olarak Alman Markı ile Fransız Frangı, Japon Yeni, İngiliz Sterlini ve ABD Doları oluşturuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle