Cottarelli: Ekonomi iyi ama tüketime dikkat edin

Hürriyet Haber
01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli başkanlığındaki heyet, stand-by anlaşmasının üçüncü tur gözden geçirme görüşmelerine dün Hazine Müsteşarlığı'nda başladı. Cottarelli, ‘‘Türk ekonomisinde açık bir iyileşme var. Ancak, iç tüketimdeki artışın yakından izlenmesi gerekiyor’’ dedi.

STAND-by anlaşmasının üçüncü gözden geçirme toplantıları için Türkiye'ye gelen Uluslararası Para Fonu Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, ekonominin açıkça toparlanma içinde olduğunu, ancak tüketimdeki artışın yakından izlenmesi gerektiğini belirtti.

Carlo Cottarelli, dün Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ile bir saat süren bir görüşme yaptı. Cottarelli, Türkiye'deki temasları çerçevesinde, para ve maliye politikası alanlarında ne gibi önlemlerin alınıp alınmayacağını, 2001 yılı bütçesi çerçevesinde ele alacaklarını bildirdi.

Cottarelli, geçen dönem içinde mali politikalarda önemli gelişmeler elde edildiğini, faiz dışı fazla artarken, faizlerde düşüş yaşandığını söyledi.

Cottarelli, ‘‘Ekonomi açıkça toparlanış içinde. Geçen yıl üretimde yaşanan büyük düşüşten sonra, bu yıl ekonomi toparlanmaya başladı. Yapısal alanlarda da gelişmeler kaydedildi’’ dedi.

Özelleştirme ve Türk Telekom'un özelleştirilmesinde daha çok ilerleme kaydedilebileceğine işaret eden Cottarelli, şöyle devam etti:

‘‘Cari işlemler dengesi konusu, yakın bir şekilde izlenmelidir. Özellikle petrol fiyatlarındaki artış ve ekonominin yeniden canlanmasıyla artan ithalat, cari işlemler dengesini etkileyen unsur oldu. Petrol fiyatları yalnız cari işlemleri değil, enflasyonu da etkiledi.’’

İÇ TALEP CANLILIĞI

Türkiye ekonomisinde iç talebin canlanmasının olumlu olduğuna işaret eden Cottarelli, fakat bu canlanmadaki tüketim kısmının yakından izlenmesi gerektiğini, özellikle faizlerin düşmesiyle birlikte otomobil başta olmak üzere tüketim talebinde artış görüldüğünü kaydetti.

Cottarelli, cari işlemlerin Türkiye için önemli bir konu olduğunu, petrol ve iç talep nedeniyle ithalatın da arttığını vurguladı. Cottarelli, ithalatın bir kısmının yatırım malları bir kısmının da yatırım mallarına gittiğini, bu arada turizm gelirlerinin artış gösterdiğini ifade etti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı