GeriEkonomi Corus: Fiyat açıklarsak Erdemir işi oyuna döner
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Corus: Fiyat açıklarsak Erdemir işi oyuna döner

Corus CEO'su Philippe Varin, Erdemir'e talip olduklarını yinelerken, fiyat vermekten kaçındı. Corus Uluslararası Operasyonlar Genel Direktörü Kieron Wilkonson da, "Özelleştirme ciddi bir iş, bu aşamada fiyat açıklamak işi fiyat oyununa çevirir. Biz bu oyuna girmeyiz" dedi.

ERDEMİR'ie talip 5 uluslararası şirketten biri olan Corus, fiyat teklifi yapmak için henüz erken olduğu görüşünde. Corus CEO'su Philppe Varin, Ereğli Demir Çelik Fabrikaları'nın (Erdemir) özelleştirilmesi sürecinde ısrarlı olduklarını vurgularken, Uluslararası Operasyonlar Genel Direktörü Kieron Wilkonson özelleştirmenin koşulları olgunlaşmadan fiyat açıklanmasının işi oyuna çevireceğini söyledi.

ÖZELLEŞECEKSE BİZ ALMALIYIZ:

Erdemir ve İskenderun Demir Çelik Fabrikalarına talip olduğuklarını yineleyen Corus CEO'su Philippe Varin, Avrupa'nın batısında üretim maliyetlerinin çok yüksek olduğunu ve pazarın doyduğunu, bu nedenle Avrupa'nın doğusunda bir üretim üssü aradıklarını söyledi. Türkiye'de işçilik ve hammadde fiyatlarının Avrupa'nın batısına göre düşük olduğunu, bu nedenlerle Erdemir'in kárlılık oranının Corus'un yaklaşık iki katı olduğuna dikkat çeken Varin, "Erdemir özelleşecekse biz almalıyız, diyoruz. Bunun için çaba sarfediyoruz" dedi. Bu sözlerine karşılık Erdemir için fiyat vermekten ısrarla kaçınan Varin, "Erdemir özelleştirilmesi sürecinin henüz başında. Özelleştirme İdaresi daha prosedürünü açıklamadı. Biz de bu noktada fiyat açıklamayız" diye konuştu.

YATIRIMLAR DURMAZ ARTAR:

İsdemir Genel Müdürü Atamer Giyici'nin "Blok satış halinde planlanan 1.5 milyar dolarlık yatırımın önü kesilecektir" iddiasına da Corus'un CEO'su Varin şu yanıtı verdi: "Corus'un Erdemir ve İsdemir'i satın alması halinde yatırımlar durmayacak aksine artacaktır. Bizim amacımız her iki fabrikanın kapasitesini büyütmek, küçültmek değil. Büyümek için her iki fabrikayı satın almak istiyoruz."

ŞEFFAF OLSUN:

Varin, Türkiye'de özelleştirme sürecinde yaşanan olumsuzluklara ilişkin bir soru üzerine de "Türkiye artık AB yolunda olan bir ülke. Bu nedenle özelleştirmenin standartı yükselecektir.Şeffaf, adil bir özelleştirme süreci istiyoruz" dedi.

FİYAT OYUNUNA GELMEYİZ:

Kieron Wilkonson ise, "Özelleştirme ciddi bir iştir. Koşullar tam anlamıyla oluşmadan fiyat vermek doğru olmaz" dedi. Erdemir ve İsdemir'in değerleri belirlenirken, bu şirketlerin mali yapıları ve geleceğe ilişkin potansiyellerinin gözönüne alınacağını belirten Wilkonson şöyle devam etti: "Erdemir'in değeri hesaplanırken sadece varlık değerine bakmak doğru değil. Erdemir yönetiminin şirketi getirdiği düzey, Türkiye ve dünya pazarının potansiyeli önemlidir. Bu nedenle fiyat konusunda şimdi bir şey söyleyemeyiz. Kendimize tam olarak inanmadan böyle bir oyuna girmeyiz."

Corus'un cirosu 17.6 milyar dolar

AVRUPA
'nın ikinci dünyanın 7'inci büyük demir-çelik şirketi ünvanına sahip bulunan Corus'un 40 ülkede 48 bin 500 çalışanı bulunuyor. İngiltere'de 3, Hollanda'da 1 fabrikası bulunan Corus, 2004 yılının ilk 6 ayında 8 milyar 506 milyon dolar gelir elde etti. 2004 sonu itibariyle 17 milyar 670 milyon dolar gelir elde etmesi beklenen kurumun yıl sonu kár tahmini ise 1 milyar 753 milyon dolar. Üretimi Batı Avrupa'da yoğunlaşan Corus, Erdemir'i satın alarak üretim alanını genişletmek istiyor.

Erdemir'i Avrupalı yaparız

CORUS
'un İngiliz-Hollanda ortaklığı ile kurulmuş bir şirket olduğunu hatırlatan Philippe Varin, bu ortaklığı Türkiye'ye kadar uzatmak istediklerini söyledi. Ortaklığın Türkiye'ye uzaması ile tam anlamıyla bir Avrupalı şirketin ortaya çıkacağını belirten Varin, "Erdemir, yönetim yapısı, üretim tekniği ve mali yapısı itibariyle güçlü bir şirket. Bu şirketin tam anlamıyla bir Avrupalı şirket olması için çalışacağız" dedi.

'Türkler' için yemek AB yolunda destek

CORUS
CEO'su Philippe Varin, Türkler'in doğudan batıya bin yıllık yolculuğunu konu alan "Türkler" sergisinin İngiliz kamuoyuna duyurulması amacıyla bir yemek verdi. "Corus olarak Türkiye'nin AB'ye üyeliğini destekliyoruz" diyen Varin, Türkiye çelik pazarının önümüzdeki 5 yılda tüm Avrupa ülkelerinden hızlı büyüyeceğini söyledi.

Opsiyon getirilirse Türk ortak düşünürüz

ERDEMİR
için lobi faaliyetini sürdüren Corus'un CEO'su Philippe Varin, Londra Royal Academy'de açılan Türkler sergisini Türk gazetecilerle birlikte gezerken, soruları da yanıtladı. Varin, "Özelleştirme İdaresi, Erdemir özelleştirmesi için Türk ortak alma gibi bir opsiyon getirirse ne yaparsınız?" sorusuna, "Şu anda ortada bir şey yok. Ancak böyle bir opsiyon konulursa düşünürüz" yanıtını verdi. Varin, Erdemir hisselerinin çoğunluğuna talip olduklarını söyledi.

Erdemir'in cirosu 2.6 milyar dolar

TÜRKİYE'nin en büyük sanayi kuruluşlarından birisi olan Erdemir Grubu bir çok kuruluşa sahip bulunuyor. İskenderun Demir Çelik'in de sahibi olan Erdemir'in, madencilik şirketi, lojistik ve çelik çekme şirketi ve Romanya'da demir çelik fabrikası bulunuyor. Erdemir ayrıca Türkiye'nin en büyük limanlarından birisine sahip. İsdemir ve yan şirketleri ile birlikte çalışan sayısı 16 bine ulaşan Erdemir Grubu'nun 2004 yılının ilk 9 ayı itibariyle 2 milyar 15 milyon dolar satış geliri, 426 milyon dolar kárı bulunuyor. Erdemir'in yılı 2.6 milyar dolar ciroyla kapatması bekleniyor. Şu anda 5 milyon ton çelik üreten grubun 2007 yılı için hedefi 7 milyon ton çelik üretmek. Erdemir'in devraldığı İsdemir'in yassı çelik üretimine geçmesi için yapılan çalışmalar devam ediyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle