Commerzbank ikinci çeyrekte zarar etti

Hürriyet Haber
06.08.2009 - 13:16 | Son Güncelleme:

Alman bankası Commerzbank AG Thursday, bu yılın ikinci çeyreğinde 746 milyon avro zarar etti.

Almanya'nın ikinci büyük bankası Commerzbank, Doğu Avrupa'daki bankacılık faaliyetlerindeki kayıplar ve Dresdner Bank'ı satın almasından kaynaklanan maliyet nedeniyle ikinci çeyrekte 746 milyon avro zarar ettiğini açıkladı. Banka, geçen yıl aynı dönemde 817 milyon avro kar etmişti.

Banka, geçen yıl aynı çeyrekte 1,2 milyar avro olan faiz gelirinin ise bu yıl aynı dönemde yüzde 50 artışla 1,8 milyar avroya çıktığını belirtti. İlk çeyreğe göre verilerinde düzelme görülen bankanın, ilk çeyrek zararı 861 milyon avro ve faiz geliri ise 1,7 milyar avroydu.

Commerzbank Üst Yöneticisi (CEO) Martin Blessing, “Önceki çeyrekle karşılaştırdığımızda faaliyet zararımız ikinci çeyrekte önemli oranda azaldı. Grubun ikinci çeyrek sonuçları yine de tatmin edici değil” dedi.

Banka, bu yılın zorlu bir yıl olmaya devam edeceğini, ancak doğru yönde ilerlediğini de kaydetti. Commerzbank, Ocak ayında Alman sigorta şirketi Allianz SE'den satın aldığı Dresdner Bank ile birleşme maliyetinin bu yıl 2 milyar avroya mal olacağını tahmin ediyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı