GeriEkonomi Çöl gecesi soğukları çekti elektrikli soba iyi gitti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çöl gecesi soğukları çekti elektrikli soba iyi gitti

Çöl gecesi soğukları çekti elektrikli soba iyi gitti
refid:8866433 ilişkili resim dosyası

İstanbul Ticaret Odası (İTO), özellikle KOBİ’leri yönlendirmek üzere Kuveyt’te Türk İhraç Ürünleri Fuarı düzenledi. Elektrikli soba üreticisi Işık Elektrikli Ev Aletleri’nin Suudi Arabistan’a yılda 100 bin soba ihracatının yanı sıra Kuveyt’e de 10 bin sobayla kapıyı açtığı dikkati çekti. Fevzi Işık, "Soğuk çöl gecelerine en iyi çözüm elektrikli soba" dedi.

3.2 milyonluk nüfusuyla geçen yıl 100 milyar dolarlık Gayri Safi Milli Hasıla’ya (GSMH) ulaşan Kuveyt’teki yeni ticari fırsatları değerlendirmek isteyen İstanbul Ticaret Odası (İTO), Türk İhraç Ürünleri Fuarı açtı. İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, "Çok hızlı gelişen ve dışa açılım sürecinde olan bir Kuveyt var. Vergilerini düşürüyor, kanunlarını değiştiriyor, daha fazla dışa açılıyor. Kuveyt’te çok ciddi petrol çıkıyor. Petrol fiyatları yükseldikçe de birikimler artıyor. Kuveyt tüm dünya için önemli bir yatırım ortamı haline geldi" dedi. Fuara katılan Işık Elektrikli Ev Aletleri şirketinin Suudi Arabistan ve Kuveyt’e elektrikli soba satışının iyi gitmesi dikkati çekti. Şirketin sahibi Fevzi Işık, "Soğuk çöl gecelerine en iyi çözüm elektrikli soba" diye konuştu.

Kuveyt’e 10 bin soba

Işık Elektrikli Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret Ltd.’in sahibi Fevzi Işık, sıcak ülkelerin daha çok elektrikli soba talebi olduğunu belirterek, "Biz sadece Suudi Arabistan’a yılda 100 bin adet elektrikli soba satıyoruz. Kuveyt’e de yeni başladık ve yıllık 10 bin adedi bulduk. Çöl iklimi olduğu için geceler soğuk oluyor ve en pratik çözüm bizim ürünlerimizle sağlanıyor" dedi. Kayseri’de ürettikleri elektrikli soba ve davlumbaz fırınların yüzde 80’ini Ortadoğu ülkelerine ihraç ettiklerini söyleyen Fevzi Işık, Kuveyt’ten yüklü siparişler aldıklarını anlattı.

KOBİ’ler için buradayız

Büyük Türk firmalarının zaten Kuveyt ve benzeri ülkelerde kendi güçleriyle iş yapabildiklerini belirten Yalçıntaş, İTO olarak Küçük ve Orta Boy İşletmelerin (KOBİ) bu pazara açılmasını sağlamak istediklerini anlattı. 82 Türk KOBİ’sinin Kuveyt’te ürünlerini sergilemek ve yeni ticaret imkanları araştırmak için fuara katıldığını söyleyen Yalçıntaş, "Çok büyük inşaat yatırımları var. Bu nedenle her türlü inşaat malzemelerinde, büro mobilyasında, bütün tüketim gruplarında, gıda, kozmetik, tekstilde, hatta sanayi yatırımları için çeşitli makinelerde talep çok yüksek. KOBİ’ler burada çok iyi fırsatlar yakalayabilir" diye konuştu.

Türkiye ile daha çok ticaret istiyoruz

KUVEYT
Sanayi ve Ticaret Bakanı Müsteşarı Rasheed S. Y. Al Tabtabai, ülkenin küresel ekonomiye uyum için liberalleşme ve özelleştirme çalışmalarına ağırlık verdiğini, köklü finans ve sermaye piyasası altyapısıyla yeniden Körfez’de öne çıkacağını söyledi ve şöyle konuştu: "Türkiye ile daha çok ticaret istiyoruz. Türkiye’nin uluslararası standartlarda çok iyi ürünler ürettiğini biliyoruz. Türkiye ile bütün ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Türkiye ile Körfez ülkeleri arasında bir serbest ticaret anlaşması için de görüşmelerin son aşamasına geldik. Çevre ülkelerde, çok büyük yatırımlar için de atağa kalktık."

Erol Yarar katkısız hazır çorbalarla Kuveyt’e girdi

ESKİ
MÜSİAD Başkanı Erol Yarar, Kuveyt’te sürpriz bir girişimiyle ortaya çıktı. Yarar, katkısız, doğal hazır gıda (yemek) ürünleriyle katıldığı fuarda, yeni ihracat bağlantıları yaptı. İlk defa sıvı ve katkı maddesi olmayan et suyu ürettiklerini söyleyen Erol Yarar şöyle konuştu: "Hem doğal hem de uzun süre dayanabilen cam ambalajda 34 ürünümüzle buradayız. Yılda 12 milyon kavanoz üretim kapasitemiz var. Fabrikamızı Bursa’da 40 bin metrekare alanda kurduk. 100 kişilik istihdamımız var ve 15 milyon dolarlık bir yatırım oldu. Yakında 180’den fazla ürünümüz olacak."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle