GeriEkonomi Çok aktif gördüm seni?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çok aktif gördüm seni?

Çok aktif gördüm seni?

Aktivite yapmak isteyenlere çözüm sunmak için Türk girişimciler devreye girdi. Erkmen Erakkuş, Ali Şenlen ve Buğra Erakkuş, ‘Alivex’ adında bir startup hayata geçirdi. Alivex’in 2018’de faaliyete başladığını belirten Erakkuş, “Dışarı çıkıp koşmak, bisiklete binmek, kitesurf eğitimi almak gibi aktivitelerle dolu bir yaşam sürmek isteyen herkese ‘bugün ne yapsam?’ sorusunun cevabını veriyoruz” dedi.

YÜRÜYÜŞ ve koşu gibi günlük aktiviteler, sağlıklı yaşam için günümüzün en önemli konularının başında geliyor. Özellikle masa başında çalışanlar için olmazsa olmaz. Ne zaman, nerede nasıl bir aktivite olduğunu öğrenmesi ve planlaması da yoğun çalışanlar için oldukça güç. İşte tam da bu nokta da size güzel bir haberimiz var. Aktivite yapmak isteyenleri teşvik eden online platform ‘Alivex’ adında bir startup hayata geçirildi. Erkmen Erakkuş, Ali Şenlen ve Buğra Erakkuş’un kurduğu Alivex, 2018’de başladı. Üniversite yıllarında kurdukları ‘Game Plan’ isimli spor ve etkinlik ajansıyla 4 yıldan beri sporları aktiviteleri düzenlediklerini belirten Alivex kurucusu Erkmen Erakkuş, “Amatör sporların dijitalde yürüyen kayıt ve biletleme süreçlerinde yaşanan problemleri hem organizatör hem de katılımcı tarafında bizzat gözlemledik. Startupımız da bu gözlemlerimizden doğdu” dedi.

Alivex’in bir aktif yaşam platformu olduğunu anlatan Erakkuş, “Dışarı çıkıp koşmak, bisiklete binmek, kitesurf eğitimi almak gibi aktivitelerle dolu bir yaşam sürmek isteyen herkese ‘bugün ne yapsam?’ sorusunun cevabını vermeyi hedefliyor. Bunun için de katılımcıların ve organizatörlerin arasında çift taraflı hizmet veren bir platform olarak konumlanıyor. Aktivite organizatörleri; kategori değişikliği, biletleme ve aktivite iptali gibi yönetsel konuları otomatize bir şekilde basitçe gerçekleştirebilirken, katılımcılar da KVKK kapsamında kişisel verilerini güvende tutarak aktif yaşam etkinliklerine katılabiliyor ve organizatörlerle iletişime geçebiliyor. Sektördeki büyük organizatörler, bu süreçleri dijitalleştirmek adına yüksek bedeller ödeyerek kendileri için kayıt sistemleri hazırlatabiliyorlar, ancak Alivex bu noktada organizatörleri de bu tip dijital geliştirme süreçlerinin maddi yükünden ve zahmetinden kurtarıyor” dedi.

HEM MOBİL HEM WEB

Genel biletleme servislerinde, bileti satın almakla sonlanan bir süreç olduğunu dile getiren Erakkuş, geliştirdikleri çözüm ile bu süreci kayıt işlemine başlanılan andan aktivitenin sonuna kadar olan bir deneyim olarak ele aldıklarını söyledi. Erakkuş, şunları anlattı: “Doğru kişinin, doğru aktiviteden, maksimum verim sağlamasını hedefliyoruz. Bizi diğer biletleme servislerinden ayıran en önemli farkımız da bu. Katılımcı olmak isteyen herkes için süreç oldukça basit, iOS ve Android versiyonları bulunan Alivex uygulamamızı indirebilir ya da Alivex.com üzerinden diledikleri aktiviteyi seçip kayıt oluşturabilirler. Kayıt sürecinin devamında ise Alivex süreci yönetiyor ve gerekli her işlem için katılımcıyla organizatör arasındaki köprü görevini oynuyor. ‘Organizer’ adını verdiğimiz platformumuz üzerinden şu an için Türkiye vatandaşı olmak veya Türkiye sınırları içinde kurulmuş bir şirket olmak kaydıyla anında özelleştirilmiş aktivitelerinizi oluşturabiliyorsunuz.”

HEDEF GLOBAL PAZARLAR

Çok aktif gördüm seni

REKABETİN düşük olduğu Balkan, Kafkas ve Ortadoğu ülkelerini hedefleyerek global pazara açılmak istediklerini anlatan Erakkuş, İş Bankası’nın girişimcilik programı Workup’ta yer aldıklarını ifade ederek, “Workup ekibi ve mentorlarındaki bilgi birikimi, her startupın geleceğe dönük aldığı kararlarda yol gösterici bir rol oynuyor. Çoğu melek yatırım ağıyla ilk iletişimi kurmakta köprü görevi üstlenmeleri yatırım turlarının başladığı dönemlerde sonuca daha çabuk ulaşmayı sağlıyor” dedi.

GELİR MODELİ HİZMET BEDELİ

OLUŞTURDUKLARI gelir modeline değinen Erakkuş, “Her katılımcı ve organizatör platformdan ücretsiz faydalanıp, diledikleri işlemi yapabiliyorlar. Eğer organizatörün kayıt toplamak istediği aktivite için bir kayıt ücreti belirlenmişse, Alivex, bu ücret üzerinden hesaplanan bir hizmet bedelini organizatöre yansıtarak gelir elde ediyor” diye konuştu.

12 BİN KİŞİYE ULAŞTILAR

AKTİVİTELERİ kendi içinde mikro ve mega aktiviteler olarak ele aldıklarını belirten Erakkuş, elde ettikleri rakamları şu şekilde paylaştı: “Mikro aktiviteler 100 katılımcının altında sayılarla gerçekleştiriliyor. Mega aktiviteler ise bunun üzerinde kalanlar oluyor. Bugüne kadar 9 mega aktivitenin kayıt işlemlerine aracılık ettik. Mikro aktivitelere ilişkin başka bir servislerimizi de nisan ayında yayına alacağız. 9 Mega aktiviteden toplam ulaştığımız katılımcı sayısı da 12 binin üzerinde.”

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle