GeriEkonomi Coca Cola'da 100 yaş bunalımı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Coca Cola'da 100 yaş bunalımı

Dünyanın en büyük alkolsüz içecek firması Coca Cola, 100'üncü kuruluş yıldönümünü buruk kutladı. Coca Cola'nın 1998 yılı içerisinde kárları ve hisse senetlerinin değeri düştü. Coca Cola Başkanı Mc Douglas Ivester, 1998'in Coca Cola tarihinin en zorlu yıllarından biri olduğunu söyledi.

Coca Cola hisselerinin değeri borsada salı günü yüzde 3 değer kaybetti. Böylece 1980'lerde dünya borsalarını sürükleyen Coca Cola hissesi, kısa dönemde hissedarlara kár getirmeyen bir yatırım aracına dönüştü.

Coca Cola hisseleri son bir yıl içerisinde yüzde 14 değer kaybetti. Geçen yıl kaybın en yüksek olduğu son üç aylık dönemde, hisselerin değeri yüzde 27 düştü.

Ivester, şirketin darboğazda olduğunu kabul ederek, ‘‘Coca Cola'nın geçen yıl durgunluk içerisine girmesinin nedeni, son 10 yılda yabancı pazarlara yaptığı büyük yatırım ve bu yatırımın ardından gelen Asya krizidir’’ dedi. Şirketin Asya ve Rusya'ya büyük yatırımlar yaptığını ve Coca Cola'yı bir numara yapmak için geniş çaplı reklam hacamalarına gidildiğini belirten Ivester, Asya ve Rusya'ya yaptıkları yatırımların orta ve uzun vadede sonuç vereceğini söyledi.

SUSAMA SÜRECEK

Coca Cola'nın Meksika krizdeyken bu ülkeye yatırım yaptığını ve sonucunu aldığını hatırlatan Ivester, bu ülkede satışların geçen yıl yüzde 13 arttığını vurguladı.

Ivester, gelecek konusunda iyimser olduğunu belirterek, ‘‘Global ekonomi ayakta, sorunlu pazarlarda iyileşme sağlanacak ve insanlar susamaya devam edecek’’dedi. Bu yıl Schweppes ve Cadbury'nin satışlarını hızlandırmayı amaçlayan Coca Cola, piyasaya yeni süreceği Dasai marka su ile de kárını arttırmayı hedefliyor. Firmanın yeni gireceği spor giyecekler pazarında da Coca Cola markasının ilgi çekeceği tahmin ediliyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle