Coca-Cola İçecek Pakistan’a 300 milyon dolar yatıracak

Hürriyet Haber
13.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Coca-Cola İçecek’in (CCİ) Pakistan’daki iştiraki Coca-Cola Beverages Pakistan’ın (CCBPL) 2000 yılından bu yana Lahor’da faaliyet gösteren tesisinin yeni kapasite yatırımı tamamlandı.

Pencap Eyalet Başbakanı Şahbaz Şerif’in de katıldığı açılış töreninde konuşan Coca-Cola İçecek Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, üç yılda Pakistan’a 300 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını ve fabrikanın kapasitesini 2 katına çıkarmak amacıyla ek yatırımlar öngördüklerini söyledi.

Lahor’un yeri farklı

CCİ’nin Türkiye, Pakistan, Orta Asya ve Ortadoğu’yu kapsayan bir coğrafyada 10 ülkede, 20 tesisi ile faaliyet gösterdiğini ve 350 milyon tüketiciye ulaştığını belirten Tuncay Özilhan, şöyle konuştu: “Bu yatırımlar arasında benim için Lahor’un farklı bir anlamı var. Bir Türk olarak bana, Pakistan ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkileri daha da geliştirme fırsatı veriyor. Coca-Cola Sistemi 1950’li yıllardan itibaren Pakistan’da faaliyet gösteriyor. 2008 yılında Coca-Cola İçecek olarak Coca-Cola Pakistan’ın hisselerinin yüzde 49’unu satın alırken aklımızda Pakistan’ın geleceğine ve ekonomik gelişimine olan inancımız, ve Pakistan’ın genç ve büyüyen dinamik nüfus yapısı vardı.”

Pakistan pazarında aldıkları yatırım kararının arkasında bir baka neden daha olduğunu belirten Özilhan, şunları söyledi: “O da Pakistan’daki ekibimiz. Pakistan ekibimiz, bir yandan tüketicilerimizin, müşterilerimizin ve de fabrikalarımızın bulunduğu bölgelerde toplumun ihtiyaçlarına en etkin şekilde cevap verirken, bir yandan da işimizi büyütmeye devam ederek muazzam bir başarının altına imza attı. Bugün Coca-Cola İçecek olarak Pakistan’da, toplam 100 milyon kasa üretim kapasiteli 6 üretim tesisi ve 13 depo ile 200 bin satış noktasında ürünlerimizi tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Geçtiğimiz beş yılda Coca-Cola’nın Pakistan’da satış hacmi 3 katına çıktı ve gelecekten daha da umutluyuz.”
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı