GeriEkonomi Coca-Cola: Buyursun zemzem de gelsin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Coca-Cola: Buyursun zemzem de gelsin

İran’da geliştirilen Zamzam (zemzem) Cola, Türkiye pazarına girmeye hazırlanırken, pazarın en büyük oyuncusu Coca-Cola ‘yeni markaların pazara girmesi olumlu bir gelişmedir’ açıklaması yaptı. Cola Turka’nın pazara girişi piyasayı canlandırmış, Coca-Cola’nın da payı artmıştı.

TÜRKİYE kolalı içecek pazarına İslami kola akınının işaretlerinin gelmesi, piyasanın en büyük oyuncusu Coca-Cola’ı şimdilik ürkütmedi. Ülker Grubu’nun ürettiği Cola Turca’nın geçen yıl pazara büyük atakla girdiği günlerde, ‘yeni ürünlerin girişi pazarı geliştirir’ tavrı takınan Coca-Cola, aynı tutumunu Zamzam Cola için de sergiledi.

Cola Turka’nın pazarı girmesiyle kısa sürede yüzde 20’lik bir pazar elde etmesi toplam pazarın yüzde 35 büyümesini sağlamış, bu da Coca-Cola’ya yüzde 10’luk bir büyüme ve yükselen pazar payı kazandırmıştı.

Coca-Cola dün yaptığı açıklamada, Türkiye’de sıvı tüketimi içinde denetlenen, onaylanmış, ambalajlanmış ürünlerin oranının artmasının gelişim göstergeleri açısından olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti. Açıklamada, ‘Kuşkusuz, son durumda bu yeni ürünün geleceğini piyasadaki uygulamalar ve tüketici tercihinin ne olacağı belirleyecektir’ denildi.

Diğer taraftan Kristal Kola, Zamzam Cola’nın şirket tesislerinde doldurulacağına ilişkin taraflarca yapılan hukuki bir anlaşma bulunmadığını bildirdi.

Kristal Kola ve Meşrubat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den Borsa’ya yapılan açıklamada, ‘Şirketimiz hakkında basında çıkan Zamzam kolanın Kristal Kola tesislerinde doldurulacağına dair haberlerle ilgili taraflarca yapılan herhangi hukuki bir anlaşma yoktur’ denildi.

ABD’Yİ BOYKOT İÇİN

Amerikan şirketlerine karşı yapılan boykot çalışmaları ve antiglobalizm, islami kola markalarına pazar payı kazandırıyor. Ancak henüz ulaşılan pazar payları, global devlerin yanına bile yaklaşamıyor. Zira Coca-Cola ve Pepsi’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki pazar payı hálá yüzde 85’ler düzeyinde bulunuyor. Ancak özellikle ABD’nin Irak müdahalesi sonrası bölgede artan anti globalizm rüzgarıyla, bu şirketlerin pazar payını artıracağı savunuluyor.

Zamzam, Mecca ve Kıble Cola’ya islami kola denmesinin sebebi sadece Ortadoğu kökenli kişilerce kurulmuş olmaları ve markaların islami kelimelerden oluşması değil. Her üç firma da kendini ideolojik olarak ’islami’ tabana oturtuyor ve yöneticilerinin giyiminden, konuşma tarzına ve şirketin tüm pazarlama politikalarına kadar bu anti Amerikan ve antiglobalist yaklaşımı yansıtıyor. Her üç kola firması da net kárının yüzde 10’unu Filistin’deki organizasyonlara, diğer yüzde 10’unu da diğer yardım kuruluşlarına bağışlıyor. Bu bağışları da bir pazarlama silahı olarak her fırsatta dile getiriyor.

Cola Turca, ‘lokum gibi’ yerli ürün

ÜLKER Grubu, Cola Turka’nın Türkiye’nin yerlisi olduğunu belirterek, Cola Turka’nın hammaddesinin Amerika’dan gelmeyip, tamamen Ülker’in Ar-Ge çalışmalarıyla geliştirilerek ortaya çıkarıldığını bildirdi.

Ülker’den yapılan açıklamada, istemeleri halinde Cola Turka’yı, Coca-Cola tadında üretebilmelerinin mümkün olduğu, ancak bunun Cola Turka olmayacağını Coca Cola olacağı kaydedildi. Cola Turka’nın, Ülker’in kendi tesislerinde üretildiği belirtilen açıklamada, özel bir karışım olarak hazırlanan şeker şurubu kullandığı vurgulandı.

Cola Turka için ithal edilen maddenin sadece aroma olduğu ifade edilen açıklamada, gıda maddelerine tat ve koku vermek için kullanılan aromaların büyük kısmının da dışarıdan getirildiği belirtildi.

Açıklamada, ‘Cola formülünün yalnızca 2-3 kişi tarafından bilinmesi’ söyleminin bugünkü teknoloji ile mümkün olmadığı ifade edildi. Açıklamada, kahvenin Brezilya ve Kolombiya’dan geldiği ancak kahveye Türk, Fransız, İtalyan adını veren şeyin hazırlanış ve yapılış şekli olduğu kaydedilirken, ‘Dünyaca meşhur Türk lokumunun Hindistan cevizli çeşidi Hindistan cevizi dışardan geliyor diye Hindistanlı olur mu?’ sorusu soruluyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle