GeriEkonomi Clinton'ı ekonomik başarılar kurtardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Clinton'ı ekonomik başarılar kurtardı

Bir ülke halkının ekonomi alanında sağlanan başarıya verdiği prime örnek olarak gösterilecek bir ülke varsa o da ABD. Asya'dan, Afrikaya kadar birçok ülke ekonomik kriz batağından kurtulmaya çalışırken ABD ekonomik açıdan tam anlamıyla ‘Altın Dönem’ yaşıyor.

Altı yıllık Clinton döneminde işsizlik yüzde 4.6, enflasyon yüzde 1.6 ile ABD tarihinin en düşük oranlarına indi. Buna karşılık ücretler arttı. Amerikan Bütçesi uzun yıllardır ilk kez fazla verdi. ABD'de şimdi bu fazlalığın nereye harcanması gerektiği tartışılıyor. Cumhuriyetçiler vergilerde indirimi savunurken, Başkan Clinton, dar ve orta gelirlilir yararına, eğitim, sosyal ve sağlık katkıları içeren önlemleri savunarak avantaj sağlıyor.

Normal benzinin bir galonu (dörtbuçuk litre) son 26 yılın en düşük fiyatı ile satılmaya başladı ve bir doların altına indi. Bir galon benzin eyaletlerin konumuna göre 99 cent (yaklaşık 225 bin lira) ve altında fiyattan satılmaya başladı. Türkiye'de 178 bin lira olan benzinin litresi ABD'de sadece 24 cent. (58 bin 000 TL) Gelir düzeyi ve parasının alım gücü yükselen ABD halkı, Başkan Clinton'un, seks zaaflarını ve dış politika başarısızlıklarını görmezlikten geliyor ve tüm kamuoyu yoklamalarında, yüzde 60'ın üzerinde, Clinton'a destek vermeye devam ediyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle