GeriEkonomi Cizre’de 2 bin 700 binanın yıkımına başlandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cizre’de 2 bin 700 binanın yıkımına başlandı

Cizre’de 2 bin 700 binanın yıkımına başlandı

ŞIRNAK’ın Cizre ilçesinde 78 gün süren sokağa çıkma yasağı sırasında şehirde yaşanan çatışmalardan dolayı ağır hasar gören 2 bin 700 binanın yıkılması için çalışmalara başlandı.

Cizre Kaymakamlığı tarafından evleri ağır hasar gören vatandaşlara gönderilen tebligatta ağır hasarlı binaların yıkılacağı ve bu nedenle binaların bir an önce boşaltılması istendi. Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp yeniden yapılması planlanan ağır hasarlı binaların toplam maliyeti ise 4 milyar lira civarında. Ağır hasarlı binaların yıkılmasını isteyen vatandaşların yanı sıra yıkıma tepki gösterenler de bulunuyor. 

Cizre’de 2 bin 700 binanın yıkımına başlandı

HASARLI EVDE OTURUYORUZ
Kaymakamlığa verdikleri dilekçelerle itirazda bulunan vatandaşlar, “78 gün süren çatışmalardan dolayı evimizi ve işyerimizi bırakıp göç ettik. Geldiğimizde evlerimizin ağır hasar aldığını fark ettik. Ancak Cizre’de kiralayacak ev olmadığı için hasarlı evlerde oturmak zorundayız. Şimdi oturduğumuz evlerin yıkımına başlanırsa nereye gideceğiz? Bize evlerimizin yeniden yapılacağı söylendi. Ancak ortada somut bir plan yok” diyor.

Ağır hasarlı evlerinin bir plan olmadan yıkılmasının hukuka aykırı olduğunu savunan Şırnak Barosu üyesi Avukat Serkan Öskan ise, “Birçok vatandan evi yıkıldıktan sonra yeni mağduriyetler yaşamak istemediği için bize başvurdu. Yıkılacak olan binalar için nasıl bir proje hazırlandığı kimse bilmiyor. Dolayısıyla ortada kaotik bir durum var. Cizre’de uygulanması planlanan proje ile ilgili halk bilgilendirilmeli, halkın kaygıları giderilmeli” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle