GeriEkonomi ‘Çirkin kadın yok’la 5.1 milyar dolar miras bıraktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Çirkin kadın yok’la 5.1 milyar dolar miras bıraktı

95 yaşında ölen kozmetik kraliçesi Estee Lauder, 5.1 milyar dolarlık bir imparatorluğu ‘çirkin kadın yoktur, kendine bakmayan kadın vardır’ felsefesiyle yaratmıştı.

ÖNCEKİ gün 95 yaşında ölen kozmetik dünyasının en yaşlı patronu Estee Lauder, ‘çirkin kadın yoktur, kendine bakmayan ve çekici olduğuna inanmayan kadın vardır’ sloganı ile tanınıyordu. ‘Satmayı kafama koyduğum bir şeyi mutlaka satarım’ diyerek kozmetik pazarlama dünyasına damgasını vuran Lauder, iş hayatına amcasının yanında satıcı olarak başladı. Lauder 1946 yılında kocasıyla birlikte kendi şirketini kurdu.

Lauder, eşiyle birlikte 40 yılda 5.1 milyar dolarlık bir kozmetik imparatorluğu yaratmıştı. Lauder, eşini 1982’de kaybetmişti.

New York Manhattan 5’inci Caddede 1948 yılında parfüm dükkanlarına satış yapmaya başlayan Lauder, ücretsiz deneme ürünü uygulamasını başlatan ilk isimdi. Lauder, ‘Satacağınız ürünü her zaman müşterinin ellerine teslim edin. Kadınlar kaliteli üründen anlar’ diyordu.

TEK KADIN

Bugün Lauder’in şirketinin dünyaca ünlü 70 parfüm markası bulunuyor. Clinique, Origins, Aramis ve Tommy Hilfiger gibi dev markaların sahibi olan Estee Lauder, Time Dergisi tarafından 1998’de yayınlanan ‘20’inci yüzyılın en etkin 20 ismi’ sıralamasına giren tek kadındı.

Kocasıyla birlikte işini genişletmenin yollarını arayan Lauder en büyük atılımı kendi ürünlerini yaratıp piyasaya sürerek yapmıştı. Yarattığı ürünlerin ambalajına çok önem veren Lauder, ambalajlama alanında da devrim yaratmıştı. Eşiyle birlikte Estee Lauder markasını 1953’te bir ev ürünü markası haline getiren Lauder, hızla Aramis, Cliniqe gibi yeni markalar yaratmaya başladı.

İş hayatına uzun yıllar devam eden Lauder, şirket yönetimini 1982 yılında kocasıyla birlikte oğlu Leonard’a bırakmıştı.

Hayata New York’un yoksul mahallesi Queens’de 1908 yılında gözlerini açan Estee Lauder doğum yılını her zaman gizli tutuyordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle