GeriEkonomi Çırak olarak başladı, şimdi patron oldu! 41 yıldır 1050 derece sıcakta bunu yapıyor...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çırak olarak başladı, şimdi patron oldu! 41 yıldır 1050 derece sıcakta bunu yapıyor...

Çırak olarak başladı, şimdi patron oldu! 41 yıldır 1050 derece sıcakta bunu yapıyor...

MANİSA’da bilezik imalatı yapan 56 yaşındaki Feridun Fikri Özer, çırak olarak başladığı mesleğinde atölye kurarak patron oldu. Manisa Küçük Sanayi Sitesi’nde bulunan atölyesinde 18 çalışana iş imkanı sunan Feridun Fikri Özer, hala 1050 derece sıcakta altını bir ustayla birlikte kendisi eritiyor.

Manisa’da yaşayan Feridun Fikri Özer, ömrünün 41 yılını 1050 derecelere varan sıcakta altın eritmekle geçirdi. Küçük Sanayi Sitesi’ndeki atölyesinde hurda ve külçe altınları bilezik haline getiren Feridun Fikri Özer, mesleğine 15 yaşında başladığını belirterek, şimdi 18 kişiye iş verdiğini söyledi. Yıllardır altına şekil vermek için emek harcayan Özer, 1050 dereceye varan sıcakta altını şekillendirmenin zor olduğunu ancak artık alıştığını anlattı. Özer şöyle konuştu:

Çırak olarak başladı, şimdi patron oldu 41 yıldır 1050 derece sıcakta bunu yapıyor...

"1976 yılında 15 yaşındayken beni bir kuyumcunun yanına çırak olarak verdiler. Mesleğe başladık, bir daha da bırakamadık. Önce İzmir’de işe başladım, ardından Manisa’ya taşındım. Sonra da böyle bir atölyeye sahip oldum. Altın eritmek çok zor bir iş. Ciddi ter ve su kayıpları oluyor. Ama bu mesleği sevdiğinizde bir daha bırakamıyorsunuz" diye konuştu.

Çırak olarak başladı, şimdi patron oldu 41 yıldır 1050 derece sıcakta bunu yapıyor...

Bilezik imalatını anlatan Özer, şu bilgileri verdi:

"Dışarıda toplanan hurda bilezik ve külçe altınları tel bilezik haline çevirerek kuyumculara veriyoruz. Altınları bin ile 1050 derecede eritip tezgahlarda genişlik ebatlarına göre şekillendirip, elle kesiyoruz. Ardından kaynak yapıyoruz. Büyütme makinesi dediğimiz makinelerde altınları geçirip modellerin özelliklerine göre gramlarını ayarlıyoruz ve genişliklerine göre kenarlarını kesiyoruz. Daha sonra bileziklere işlemlere başlıyoruz. Zemin dediğimiz astar işlemi yapılıyor, ağartma dediğimiz sistemi uyguluyoruz. Son olarak CNC ve manuel makinelerde üzerlerine işleme yapıyoruz. Bilezikleri parlatıp toptancılara teslim ediyoruz."


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (27.06.2017)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

 
Yorumları Göster
Yorumları Gizle