Çırağan’ın ‘Altın Kek’i dünyada ‘abartılı yemekler’ arasına girdi

Hürriyet Haber
10.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Forbes dergisinin hazırladığı “Dünya’nın en abartılı yemekleri” listesinde Çırağan Sarayı Kempinski Oteli’nde sipariş üzerine yapılan ve üzerine 24 ayar altın serpilen ‘Sultan’ın Altın Keki’ üçüncü sırada yer aldı.

İŞTE FOTOĞRAFLARLA DÜNYANIN EN ABARTILI YEMEKLERİ

Liste lüks yemek konusundaki uzmanlara, seyahat danışmanlarına ve özel müşteriler ile ilgilenen önde gelen otellerin görevlilerine danışılarak ve konu hakkında çıkan blog yazıları ve haberleri de göz önünde bulundurularak hazırlandı. Forbes’un listesi fiyatları ya da sınırlı sayıda olmaları ile öne çıkan yemeklerin “abartı” sırasına göre listelenmesi ile oluşturuldu. Dünyanın en iyi şefleri tarafından seçme malzemeler kullanılarak yapılan ve yemesi ufak bir servete mal olan yiyecekler içinde yer alan ‘Altın Kek’te 24 ayar altın tozu kullanılıyor. Sadece sipariş üzerine yapılan ve 1000 dolara yenilebilen Sultan’ın Altın Keki, otelin pasta şefi tarafından, yıllanmış Jamaika romunda marine edilen  meyveler, Fransız Polinezyasından gelen vanilya tohumu ve Fransız buğdayı kullanılarak yapılıyor. Kek üzerine 24 ayar altın tozu serpilerek servis ediliyor.
860 dolarlık havyar birinci
Forbes’in hazırladığı liste şöyle:
1.  ABD’nin New York kentindeki Daniel Boulud adlı restoranda sunulan havyar: 860 dolar
2.  ABD’nin California eyaletindeki The French Laundry adlı restoranda her gün özel olarak hazırlanan menüler: 240 dolar.
3.  İstanbul’da Çırağan Sarayı Kempinski Oteli’nde sipariş üzerine yapılan ve üzerine 24 ayar altın serpilen ‘Sultan’ın Altın Keki’: 1000 dolar
4.  Singapur’da bulunan Fransız restoranı Les Amis’de sunulan White Truffle menüsü: 800 dolar.
5.  ABD’nin Las Vegas kentindeki Fleur Burger adlı restoranda özel bir şarapla sunulan kobe bifteğinden yapılan burger: 5000 dolar.
6.  ABD’nin New York kentindeki Nino’s Bellissima Pizza adlı pizzacıda sunulan havyarlı ve istakozlu pizza: 1000 dolar.
7.  Belçikalı girişimci David Ghysels’in başlattığı ve talep edildiğinde dünyanın her yerine götürülebilen ‘Dinner In The Sky’ uygulaması. Masanız vinçle kaldırılıyor ve yemek gökyüzünde yeniliyor.
8.  Karayiplerde Macaroni Plajındaki özel piknikler.
9.  Fransa’nın başkenti Paris’teki Chef’s Table adlı restoranın yemekleri.
10. ABD’de özel davetler için 30 gün önceden haber verilmek koşuluyla evlere giden Şef Louis Pous ve ekibinin yemekleri: 10 kişilik yemek için 10 bin dolar.
11. Çin’in Şanghay kentindeki Three on the Bund adlı restoranda kent manzarasını seyrederken yenilebilecek bir yemek: 500 dolar.

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı