GeriEkonomi "Çipras son köprüleri de attı"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  26
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Çipras son köprüleri de attı"

"Çipras son köprüleri de attı"
refid:29466638 ilişkili resim dosyası

Yunanistan'da referandumun ilk sonuçlarının açıklanmasının ardından dünyadan tepkiler gelmeye başladı. Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel referandumun ardından "Çipras, Yunanistan ve Avrupa'nın uzlaşmak için kurduğu son köprüleri de attı."

ALMANYA'DAN REFERANDUM YORUMU

Almanya'nın muhafazakar milletvekili Michael Fuchs, Başbakan Çipras'ın bir felakete neden olduğunu söyledi. Sonuçlara saygı duyuyorum diyen Fuchs "48 saat içerisinde herhangi bir çözüme ulaşılamayacak" dedi.

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, kurtarma paketini açıkça reddeden Yunanistan'la yeni bir paket üzerinde müzakere edilmesini hayal etmenin güç olduğun söyledi.

Tagesspiegel gazetesine konuşan Alman Sosyal Demokrat Partisi lideri Sigmar Gabriel, Çipras hükümetinin Yunan halkını daha fazla yalnızlık ve umutsuzluğa sürüklediğini belirtti. Gabriel, "Çipras, Yunanistan ve Avrupa'nın uzlaşmak için kurduğu son köprüleri de attı." diye konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Yunanistan'da bugün yapılan referandumun sonucunun kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

İran görüşmeleri için geldiği Viyana'da açıklama yapan Alman bakan, referandumdan hangi sonuçların çıkarılacağı konusunun öncelikle Yunanistan'ın düşünmesi gerektiğini belirterek, "Şimdi top Yunanistan'da." dedi.

"DEMOKRASİNİN ZAFERİ"

Tepkilerin en dikkat çekici olanı referandum sonuçlarının açıklanmasının ardından Çipras'ı destekleyen İspanya'nın sol partisi Podemos'tan geldi.

İspanya'nın kemer sıkma politikalarına karşı çıkan sol partisi Podemos'un lideri Pablo IglesiasYunanistan'daki referandum sonuçları için "demokrasinin zaferi" ifadesini kullandı.

Podemos lideri, Twitter hesabıdan "Bugün Yunanistan'da demokrasi kazandı" mesajı paylaştı.

Öte yandan İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentilon, referandumun ardından Yunanistan'la anlaşmaya varmak için yeniden harekete geçme zamanın geldiğini ifade etti.

Twitter'dan açıklama yapan İtalyan bakan, "Fakat Yunan labirentinden, büyümeyen ve zayıf bir Avrupa ile çıkış yok." diye ekledi.

"HAYIR" İŞLERİ ZORLAŞTIRDI

Belçika Maliye Bakanı Johan Van Overtveldt, Yunan halkının önlemler paketine 'hayır' demesinin işleri zorlaştıracağını söyledi.

Belçikalı bakan, bununla birlikte Yunan hükümetiyle saatler içinde yeniden müzakerelere kapının açık olduğunu ifade etti.

EURO BÖLGESİNDEN ÇIKMAYA BİR ADIM DAHA YAKLAŞTI

Rusya Ekonomi Bakanı yardımcısı Alexei Likhachev "Yunanistan'ın Euro bölgesinden çıkmaya bir adım daha yaklaştı." dedi.

LE PEN:AB OLİGARŞİSİNE KARŞI ZAFER

Fransa'nın aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen, Yunanistan'daki referandum sonuçlarını "Avrupa Birliği oligarşisine karşı zafer" sözleriyle değerlendirdi.

Yunan halkının önlem paketine verdiği 'hayır' cevabının sağlıklı ve yeni bir yaklaşımın yolunu açması gerektiğini ifade eden Le Pen, "Avrupa ülkeleri bu gelişmeyi fırsat bilerek tek para sisteminin lağvedilmesini organize etmeli. Gerçek büyüme, istihdam ve borçların azaltılması için bu gerekli." dedi.

Ulusal Cephe, AB'nin yetkilerinin her alanda azaltılarak Avrupa hükümetlerine geri verilmesini savunuyor.

YUNAN HALKINI KUTLUYORUM

Avrupa Birliği karşıtı İngiltere Bağımsızlık Partisi'nin lideri Nigel Farage, "AB'nin blöfünü gören Yunan halkını kutluyorum." dedi.

Twitter hesabından açıklama yapan Farage, "AB projesi artık can çekişiyor. Bürksel'in siyasi ve ekonomik kabadayılığına karşı Yunan halkının gösterdiği cesareti görmek olağanüstü." ifadelerini kullandı.

"YUNANİSTAN'IN EURO'DAN AYRILMAKTAN BAŞKA ÇARESİ YOK"

Polonya Başbakanı Ewa Kopacz, referandum sonuçlarının ardından Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden ayrılmaktan başka çaresi kalmadığını söyledi.

AB üyesi Polonya, 19 üyeli Euro Bölgesi'nde değil.

Hepsi Yunanistan ile aynı kaderi yaşadı

Çipras son köprüleri de attı Yunan halkı 'hayır' dedi

Çipras son köprüleri de attı Çipras halka seslendi

Çipras son köprüleri de attı Yunanistan için görüşecekler


Yorumları Göster
Yorumları Gizle