GeriEkonomi Çipras: Kalbimin sesini dinlesem bankalar çökerdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çipras: Kalbimin sesini dinlesem bankalar çökerdi

Çipras: Kalbimin sesini dinlesem bankalar çökerdi
refid:29682790 ilişkili resim dosyası

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ‘3. Kurtarma Anlaşması’nın kararlaştırıldığı 12 Temmuz’daki Euro Zirvesi için çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Çipras, ‘Kokkino FM’ radyosuna verdiği demeçte, “Eğer kalbimin sesini dinleseydim zirveden çekip gitmem gerekirdi. Ancak aynı gün nakit paranın biteceğini, Yunan bankalarının yurtdışı şubelerinin, Türkiye’de Finansbank’ın çökeceğini, Yunanistan’da da bankalardaki mevduat hesaplarının yok olacağını biliyordum" dedi.

'HALKIN ÇIKARLARINI ÜSTÜN TUTTUM'

Halkın çıkarlarını hep üstün tuttuğunu belirten Çipras, kreditörler ile 6 ay süren müzakereler için iftihar ettiğini, ‘3. Kurtarma Anlaşması’nın kreditörlerin bir galibiyeti olduğunu kabullendiğini, bankalardaki sermaye çıkışı denetiminin sorumlusunun da yine kreditörler olduğunu ileri sürdü. “Müzakerelerde izlediğim siyasetten pişman değilim” diye konuştu. Çipras, lideri olduğu SYRİZA partisindeki isyancı miletvekillerine de seslenerek “Bir yandan hükümeti destekliyorum deyip diğer yandan parlamentoda kemer sıkma tedbirleri için ‘hayır’ oyu kullanmak siyasi açıdan çelişkili. SYRİZA hükümetinin kararlarına uymayan parti milletvekili istifa etmelidir” dedi. SYRİZA’nın Eylül ayında kongreye gideceğinin sinyalini veren Çipras, “Eğer parlamento çoğunluğunu kaybedersem erken seçime giderim” diye ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle