GeriEkonomi Çipras’ın zor gecesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çipras’ın zor gecesi

Çipras’ın zor gecesi
refid:29616585 ilişkili resim dosyası

YUNAN Hükümeti, 86 milyar Euro’luk, ‘3. Kurtarma Paketi’nin 20 Ağustos’a kadar imzalanabilmesi için önşart koşulan 2. torba yasa tasarısı için toplandı. Uzmanlar, ikinci oylamanın, hükümetin dayanıklılığı açısından ‘test’ niteliğinde olduğuna dikkat çekerek, ‘Çipras’ın zor gecesi’ yorumunu yaptı.

2 MADDE ÇIKARILDI

Parlamentoda yapılan oylama, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın, “Euro bölgesinde kalmak için imzalamak zorundaydık” diye nitelendirdiği ve “ağır koşullar” içeren kredi paketinin uygulanması için önemli adımlardan birini oluşturuyor. Yasa tasarısında, Yunanistan kamuoyunda büyük tepki çeken erken emeklilik ve çiftçilerin vergilendirilmesi konuları ise yer almıyor.
Oylamada, hükümet çoğunluğunun 120 oyun altına düşmesinin, son günlerde iktidar partisi Siriza içinde ve sokaklarda yaşanan gerginliği daha da artırması, bunun da erken seçim senaryolarının yeniden gündeme getirilmesine neden olacağı belirtiliyor.

Oylamada kendisini desteklemeye yanaşmayan Syriza milletvekillerinin tutumuna sert tepki gösteren Çipras, “Şimdiye kadar kahramanlık içeren güzel sözler dinledim, ama uygulanan baskılara bir çözüm önerisi duymadım. Eğer birileri alternatif Sol projenin Soible Projesiyle aynı olduğuna, Darphaneden para stoklarının gasp edilmesine ya da emeklilere maaş yerine iou (borç sertifikası) verilmesi gerektiğine inanıyorlarsa, çıkıp Yunan halkına bunları anlatsınlar. Benim imzamın temin ettiği güvencenin arkasında saklanmasınlar” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle