GeriEkonomi Çinlilerin taklit edemediği tek ürün
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  29
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çinlilerin taklit edemediği tek ürün

Çinlilerin taklit edemediği tek ürün
refid:16594404 ilişkili resim dosyası

Sadece Eskişehir'de çıkarılan kıymetli bir maden olan lületaşı, çıkaracak madenci olmadığı için ekonomiye kazandırılamıyor. Lületaşı ve Diğer Değerli Taşlar İşletme Kooperatifi Başkanı Muharrem Yılmaz, ihracat hacmi 5 milyon dolardan 500 bin dolara düşen lületaşını yeraltından çıkarılmasını sağlamak ve markalaştırma çalışmalarını yapmak üzere kooperatif çatısı altında birleştiklerini söyledi.

Lületaşı ve Diğer Değerli Taşlar İşletme Kooperatifi Başkanı Muharrem Yılmaz, sadece Eskişehir'de çıkarılan lületaşının toprağın 380 metre altında bulunan değerli bir maden olduğunu belirtti. “Beyaz altın” diye tabir edilen lületaşının değerinin bilinmediğini ifade eden Yılmaz, şunları söyledi:

“Altın bile dünyanın heryerinde varken lületaşı bir tek Eskişehir'de bulunuyor. Ancak bu değerli madeni çıkaracak madenci bulamıyoruz. İlkel şartlarda kuyulara iniliyor, o nedenle bu işi herkes yapmıyor. Bu işi yapanlar ya yaşlandılar ya da köyden kente göç edince bu işi bıraktılar. Eskiden hammade çıkaran bini aşkın madenci vardı, bu sayı azaldı.”

“ÇİN'İN TAKLİT EDEMEDİĞİ TEK ÜRÜN”

Lületaşının yurtdışından çok rağbet gördüğünü özellikle pipo yapımı konusunda tercih edilen bir hammadde olduğunu kaydeden Yılmaz, “Yurtdışından çok isteyen var. ABD, Avrupa ülkeleri hatta Çin'e bile tanıtım amaçlı gidiyoruz. Çinliler hammadde olmadığı için bir tek buna el atamadılar. Çin'in taklit edemediği tek ürün bu. Maden olsa taklit edecekler ama ellerinde hammadde yok” diye konuştu.

Lületaşının hammadde olarak yurtdışına çıkarılmasının yasak olduğunu belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

“Bu, madenin değerini daha da artırıyor. Biz sadece işlediğimiz ürünleri ihraç edebiliyoruz. Ancak, lületaşının yeraltından çıkarılmasına ilişkin yaşanan sıkıntı nedeniyle son dönemde ihracatta da sıkıntı yaşıyoruz. 10 yıl önce 5 milyon dolar olan ihracat hacmi, 500 bin dolara düştü.”
Hammaddenin yeraltından çıkarılışı azalınca, işlenen taş miktarının da azaldığına dikkati çeken Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“8 ay önce kooperatif kurduk. Üreticileri bir araya toplayıp madeni çıkarıp, işleyip yurtdışına pazarlayacağız. Kooperatif olarak lületaşını markalaştırıp, altının üzerindeki gibi damga vurup üretimi çoğaltmak istiyoruz. Hamdaddenin çıkarılmasını sağlayacağız. Lületaşının büyük bir pazarı var.”

HAVAYI TEMİZLİYOR

Lületaşının süs eşyasının yanı sıra pipo yapımında da kullanıldığını belirten Muharrem Yılmaz, “Pipo yapılmasının amacı nikotin emme özelliğinden kaynaklı. Ayrıca dokusu süngerimsi olan lületaşı, filtre gibi bulunduğu ortamı temizleme özelliğine sahip. Bu yüzden de astıma iyi geliyor. Havayı temizliyor, çocukların çalışma odası, salon, sigara içilen ortamlara lületaşı konulduğu zaman havanın temizlenmesini sağlıyor" diye konuştu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle