Çinliler Telekom piyasasını altüst etti

Sadi KAYMAZ/ PEKİN, (DHA)
01.12.2009 - 13:35 | Son Güncelleme:

Çinli Huawei'in İskandinavya’nın kalbinde Ericsson’a ait baz istasyonlarını kendi ekipmanları ile değiştirdiği belirtilerek, Çinlilerin endüstride darbe yaptığı iddia edildi.

New York Times gazetesi, Norveçli cep telefonu operatörü Telanor’un cep telefonu ağını yenilemek için Çinlileri seçtiğine işaret ederek, sektörün yenisi Çinli Huawei’in dünyanın en büyük ikinci telekom ekipmanları üreticisi haline geldiğine dikkat çekti. Gazeteye göre, Çinli şirket düşük maliyetinin yanı sıra, hızı ve çok fonksiyonlu kullanım avantajları sayesinde endüstrinin yükselen yıldızı olmayı başardı.
Telenor’un küresel iş geliştirmeden sorumlu müdürü Morten Karlsen Sorby, Huawei’in kısa zamanda rekabetçi ve yenilikçi bir konum alarak, endüstride önde gelen bir oyuncu haline geldiğini söyledi.

New York Times’a göre, geçen yıl endüstrinin en büyük dördüncü şirketi olan Huawei, 2009 satışlarında rakipleri Nokia-Siemens ve Alcatel’i gerisinde bıraktı.

ÇİNLİLER GELİYOR

Economist dergisinde yayımlanan bir makalede ise, Huawei’in Asya’dan Afrika’ya, Latin Amerika’dan Avrupa’ya kadar dünyanın her yerinde ihale aldığı belirtildi. Dergiye göre, 2004 ve 2006 arasında Vodafon’dan ayrılarak medya sekröründe çalışan bir Vodafone yetkilisi, endüstrideki değişime ilişkin “Ayrılmadan önce Huawei adını birkaç kez duymuştum, döndüğümde ise Vodafon’un tedarikçisi haline gelmişlerdi” dedi.
Huawei’in rakiplerine oranla yüzde 50’ye varan oranlarda düşük fiyatlar önerdiği belirtiliyor. Vodafone, France Telecom, Telefonica ve Deutche Telekom gibi Avrupalı devlere ekipman sağlayan Çinli şirket, Türkiye pazarında da etkin rol oynuyor. Cep telefonu operatörlerinin hepsine ekipman sağlayan Huawei, yurtdışındaki 8’inci AR-GE merkezini de Türkiye’ye açıyor.

AVRUPALILAR SARSILDI

Economist’e göre, Çinli şirketlerin pazar paylarından çok, endüstride yarattıkları etki önem taşıyor. Avrupalı rakiplerinin milyarlarca dolar harcayarak geliştirdikleri GSM gibi iletişim teknojilerini kullanan Çinli şirketler, maliyet avantajlarını AR-GE etkinlikleri ile birleştirince endüstriyi alt üst etti. Alcatel ve Lucent’in 2006 yılında birleşmesiyle başlayan süreçte, Nokia ve Siemens’in mobil telekom kolları birleşirken, Nortel Ericsson’a satıldı.
Merkezi Çin’in güneyinde yer alan Shenzhen’de bulunan Huawei’in aynı şehirdeki yerel rakibi de çoktan küreselleşmiş durumda bulunuyor. Yerli rakibi Huawei’in izinden giden ZTE, 2008 yılı satışlarıyla dünyanın en büyük 8’inci iletişim teknolojileri şirketi haline geldi. ZTE’nin Türkiye’yi Avrupa operasyonlarında lojistik merkezi haline getirmeyi ve Türkiye’de AR-GE merkezi kurmayı planladığı belirtiliyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı