GeriEkonomi Çinli firmaların Evteks isyanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çinli firmaların Evteks isyanı

CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, Evteks'2011 Fuarı'nda 149 Çinli firmanın yerlerini beğenmeyerek protesto gösterisinde bulunmasıyla ilgili olarak, “Çin'deki acente ile ağustosta sözleşme yapılmış fakat sanayiciler Çinli firmaların geleceğini öğrenince 'Biz bunları istemiyoruz çıkartın fuardan' demişler” dedi.

Konuya ilişkin olarak fuar alanında gazetecilere açıklama yapan Erem, sanayicilerin başından beri fuarda Çinli firmaları istemediklerini söyledi.
Çin'deki acente ile ağustosta sözleşme yapıldığını belirten Erem, yaşanan sürece ilişkin şunları aktardı:

“Sanayiciler Çinli firmaların geleceğini öğrenince 'Biz bunları istemiyoruz çıkartın fuardan' demişler. Bunun üzerine arkadaşlarımız da 'biz sizi almak istemiyoruz, paranızı iade edelim' demişler. Ancak 'kontratımız var, şikayet ederiz, mutlaka fuarda yer almak istiyoruz' diyerek öneri kabul edilmedi. Kendilerine yerimiz olmadığını söyledik, ancak 'bulun' dediler. Bunun üzerine kendilerine 5. holün altı önerildi. Çinli acente burayı beğendi, kabul etti. Fakat firmalar buraya gelince 'neden biz diğer ana firmaların yanında değiliz' diye tepki gösterdiler, memnun kalmamışlar. Şimdi arkadaşlarımız toplantı halinde. Yapabileceğimiz bu. 'İstiyorsanız paralarınızı iade edelim gidin' dedik. Daha önce de acenteye teklif etmiştik, kabul etmediler. Şimdi firmalar böyle bir karar alabilirler. Çok önemli miktar değil. Sonucu bekliyoruz.”

“SANAYİCİLER ÇİNLİ FİRMA İSTEMİYOR”

Erem, fuara 350 yabancı firmanın katıldığını ve bunların 149'nun Çinli olduğunu belirterek, sanayicilerin Avrupalı firmalara itirazının olmadığını ancak Çinli, Hintli ve Pakistanlı firmaları istemediklerini söyledi.

Fuarda Hintli ve Pakistanlı firmanın bulunmadığını, Çinli firmalara tahsis edilen alanın da 1500 metrekare olduğunu ifade eden Erem, Çinli firmalara önerilen 5. holün altının otopark alanı olduğunu ancak fuar alanı olarak dekore edilebildiğini belirtti.

Bu alanı Türk firmalarına da önerdiklerini ancak kabul etmediklerini belirten Erem, şu anda 100 Türk firmasının dışarda beklediğini, şimdi “bize söyleseydiniz biz o alanda olurduk” dediklerini kaydetti.

Erem, Çinli firmalar için “Bu yıl çok rahatsızlık yarattılar, giderlerse iyi olur. Ama tabii ki serbest piyasa ekonomisi, Çinliler artık her yerde var. Bu bir dünya gerçeği. Bu yıl, gelecek yıl almasak ondan sonraki yıllar çok daha geniş katılımlarla gelecekler. Bunlar gelmezlerse bizim sanayicilerimiz gidecek mal almaya. Fuara 12 yıl almadık. Bu yıl ilk kez Çinlileri aldık, çok rahatsızlık yarattı. Asıl sorun Çinli acenteden kaynaklandı. Yeri göstermemiş. Aynı zamanda otel problemleri de var, beğenmemişler. Kendi aralarındaki iletişimsizlik...” şeklinde konuştu.

TİM BAŞKANI BÜYÜKEKŞİ: ONLAR BİZİM DOSTUMUZ

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de gazetecilerin “Tekstilciler Çinliler'in bizim aramızda ne işi var?' diyor, Çinliler de 'bize otoparkı sattılar bizim burada ne işimiz var?” diyorlar yönündeki hatırlatmaları üzerine, “Çinli iş adamları bizim dostumuz, kardeşimiz kesinlikle böyle bir şey yok” dedi.

Çinli firmalara en üst düzeyde misafirperverlik göstermek istediklerini ifade eden Büyükekşi, “Fuarda herhangi bir şekilde yer olmadığı için ev tekstil fuarı çadırda da düzenleniyor. Dışarda 100'den fazla firma bekliyor. Türk firmalarına da İtalyan'a da İspanyol'a da yer yok. Onun için derneğin bilgisi dışında fuar şirketleri böyle bir şey yapmış, onların acentesi de kabul etmiş. Onlar da tahsis edilen yeri beğenmemişler. Tamamen iki fuar şirketinin organizasyonu. Bu bizim ilişkilerimizi hiçbir zaman etkilemez. Biz onlarla bundan sonra da ticari ilişkilerimizi devam ettireceğiz” diye konuştu.

YAŞAR KÜÇÜKÇALIK

Türkiye Ev Testili Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Yaşar Küçükçalık, Çinli meslektaşlarıyla bir arada, aynı gemi içinde olduklarını ve onlarla problemlerinin olmasının düşünülemeyeceğini ifade etti.

Bütün bu hadiselerin kendileri dışında geliştiğini vurgulayan Küçükçalık, “Biz hadiseyi duyduğumuzda şoke olduk. Dışarda bekleyen yüzlerce firma var. Haberimiz olsaydı daha farklı bir yaklaşım sergileyebilirdik. Fakat inanın duyduğumuzda kanımız dondu” dedi.

AHMET NAZİF ZORLU

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu da Çinli firmaları fuara almama gibi bir durumun söz konusu olmadığını, firmaların oradaki acenteyle sorun yaşadıklarını belirterek, “Biz kendileriyle konuştuk. Bizim ne olduğumuzu anladılar. Onlar bizim hem misafirimiz hem de meslektaşımız. Dünya globalleşiyor. Globalleşen bir dünyada 'ben bu rakibi buraya getirmeyeceğim' demek doğru değil” diye konuştu.

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Güller ise “Organizasyon firmasının ciddi hatası var. Fuarda satılmaması gereken yer satılmış. Kesinlikle hoş değil. Olayın ev tekstilcileriyle ilgisi yok. Organizasyon firması paralarını iade edecek. Ancak kendimize yapılmasını istemediğimiz bir şeyin başkalarına yapılmasını istemeyiz. Üzüncü verici” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle