GeriEkonomi Çin'den nükleer santrallere dev bütçe
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin'den nükleer santrallere dev bütçe

Çin'den nükleer santrallere dev bütçe

Çin 2030 yılına kadar nükleer santral yatırımları için 786 milyar dolar bütçe ayırdığını açıkladı. Bu paranın büyüklüğünü anlamak için basit bir hesap yetiyor. Türkiye’nin Gayrisafi Yurt İçi hasılası geçen sene 586 milyar dolar idi... (Kur:2.90)

Çin'in, 2030'da nükleer santral sayısı bakımından ABD'yi geride bırakacağı bildirildi. China Times'ın haberinde, Çin'in 13'üncü 5 yıllık kalkınma planı çerçevesinde yılda 6 ila 8 nükleer tesis inşa etmeyi ekonomi politikasının temel adımı olarak planladığı, enerjide bağımsızlığı kazanmak için yaklaşık 786 milyar dolar yatırım yapma kararı aldığı belirtildi.

FUKUŞİMA'NIN ARDINDAN DURDURMUŞLARDI

Ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 3'ünün nükleer santrallerden sağlandığı, 2030'a kadar Çin'in bu oranı inşa edeceği 110'dan fazla yeni nükleer santralle yüzde 20'ye çıkaracağı kaydedildi. Çin, dünyanın en büyük beşinci nükleer enerji üreticisi konumunda. Haberde, ülkenin, 2030'a kadar Rusya, Fransa, Japonya'yı ve son olarak da ABD'yi geride bırakarak nükleer enerji üretiminde birinci sıraya yükseleceği savunuldu. Pekin yönetimi, yeni nükleer reaktör projelerini 2011'deki Fukuşima felaketinin ardından dondurduğunu açıklamıştı.