GeriEkonomi Çin ve Japonya IMF’ye ek kaynak için yeşil ışık yaktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin ve Japonya IMF’ye ek kaynak için yeşil ışık yaktı

Çin ve Japonya IMF’ye ek kaynak için yeşil ışık yaktı
refid:19728727 ilişkili resim dosyası

Euro Bölgesi borç krizinin ülkelere etkilerini sınırlamaya çalışan Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) 600 milyar dolarlık yeni kaynak arayışı Meksika’da düzenlenecek G-20 zirvesinde görüşülecek.

ABD ve Kanada’nın Avrupa’nın kendi borç krizini çözmek için daha fazla kaynak ortaya koyması gerektiğini belirtmesi, G-20 toplantısında IMF’nin kaynaklarının artırılmasına yönelik bir kararın çıkabileceğini ortaya koydu. ABD Hazine Bakanlığı sözcüsü Kara Alaimo, IMF’ye ek kaynak sağlama niyetlerinin olmadığını belirterek şunları söyledi: “IMF’nin Avrupa için önemli bir rol oynayabileceğini düşünmeye devam ediyoruz. Ancak bu Avrupa’nın çabalarını tamamlayıcı şekilde olabilir. IMF, Euro Bölgesi’ni koruyacak sağlam yapının yerine geçemez. Avrupa’nın problemlerini çözecek kapasitesi bulunuyor.”
Çin Dışişleri Bakanı sözcüsü Liu Weimin ise, dünyanın en güçlü ekonomilerinden birine sahip ülke olarak IMF’ye kaynak sağlamaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi. Japonya’nın borçlu Avrupa ülkelerine yardım etmek ve piyasaların istikrara kavuşması için IMF’ye daha fazla kredi sağlamaya hazır olduğunu, ancak bunun söz konusu ülkelerin krizin üstesinden gelmek için daha fazla çaba göstermelerine bağlı olduğunu vurguladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle